Jeden z najrzadszych ssaków sfotografowany w Wietnamie po raz pierwszy od 15 lat

Jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych na świecie ssaków, saola, został sfotografowany w Wietnamie, w naturalnym środowisku, po raz pierwszy od 15 lat. Wydarzenie to odnowiło nadzieję na uratowanie gatunku - podała agencja AP.

Saola została sfotografowana w wietnamskim lesie we wrześniu, jednak informację o tym podano dopiero dzisiaj. - To zapierające dech w piersiach odkrycie odnawia nadzieję na uratowanie tego gatunku - powiedział Van Ngoc Thinn z WWF.

Saola to gatunek ssaka z rodziny krętorogich, pokroju antylopy. Jest jednym z największych zwierząt odkrytych w ostatnich latach. Po raz pierwszy zauważono go w 1992 roku w Wietnamie. Ssak występuje także na niektórych obszarach Laosu.

Ostatni raz w Wietnamie zwierzę było widziane w swoim naturalnym środowisku w 1998 roku. Naukowcy nadal niewiele wiedzą o tym gatunku. Trudno jest również oszacować jego populację. - W najlepszym razie jest to nie więcej niż kilkaset, a może i kilkadziesiąt osobników - powiedział Van Ngoc Thinn.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: