Kości św. Piotra zostaną pokazane wiernym. Kościół nigdy nie potwierdził ich autentyczności

Jak oznajmił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Ewangelizacji, Kościół katolicki uczci koniec Roku Wiary poprzez wystawienie szczątek Piotra Apostoła w jego grobowcu.

Informacja o wystawieniu kości pierwszego z 12 apostołów znalazła się w poniedziałkowym wydaniu dziennika "L'Osservatore Romano". Jak zapowiedział abp Fisichella w swoim artykule, Kościół uczci w ten sposób koniec Roku Wiary, który będzie miał miejsce 24 listopada. "Ekspozycja szczątków, które uważane są za należące do apostoła, który oddał życie Bogu w tym miejscu" - napisał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Ewangelizacji. Nawiązał w ten sposób do przekonania chrześcijan, że św. Piotr został ukrzyżowany w 64 lub 67 roku naszej ery w miejscu, w którym dzisiaj stoi Kaplica Klementyńska, jedno z pomieszczeń w bazylice św. Piotra.

Kościół nigdy nie stwierdził, że kości, które odkryto w latach 40., są autentyczne. Seria testów przeprowadzonych między ich odkryciem a 1968 rokiem wykazała, że pochodzą z czasów apostolskich. Wcześniej tylko skrzynia, w której znajdują się kości, została pokazana wiernym. Rok Wiary został ogłoszony przez poprzedniego papieża Benedykta XVI 11 października 2012 roku w związku z 50-leciem otwarcia II soboru watykańskiego.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: