"Kaczyński siedzi, Dmowski i Piłsudski stoją. Tylko dlaczego Piłsudski tak spokojny nad mapą dzisiejszej Polski?"

"- Mogę przejrzeć? - pytam panią w kiosku. Mogę. W środku uśmiechnięta fotografia pewnego producenta filmowego, autora tekstu, co być może powiedziałby nam Piłsudski: "Polska spróchniała". Dmowski: "Polacy są dziś narodem chorym". Dobra jest, dalej nie czytam, bo o chorobach nie lubię" - opisuje swoje wrażenia z czytania "W Sieci" Stanisław Tym w najnowszej "Polityce".

Tym odnosi się w najnowszej "Polityce" do wydania "W Sieci", na którego okładce znalazł się obrazek przedstawiający Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego i Lecha Kaczyńskiego. Tytuł tego numeru tygodnika zachęcał: "Co dziś powiedzieliby nam wielcy rodacy. Pilnujcie Polski".

"Kaczyński siedzi przy stole, Dmowski i Piłsudski stoją. No, zgadza się. Tak powinno być, że ci dwaj stoją, tylko dlaczego Piłsudski taki spokojny nad mapą dzisiejszej Polski"? - zastanawia się w "Polityce" Stanisław Tym.

"Polacy do wszystkich drużyn!"

Stanisław Tym kontynuuje swoją opowieść, że był niedawno w Białymstoku. Na miejscu w hotelu jednak nie mógł spać, ponieważ na ulicach ludzie krzyczeli "Polska, biało-czerwoni!"... po meczu Arsenalu Londyn z Borussią Dortmund. "Nagle w głowie mi się robi jasno. Przecież gdyby Borussia wygrała z Arsenalem, to też byśmy wygrali. Bo tam Lewandowski, Piszczek..." - opisuje autor "Polityki".

Tym dodaje, że to jest właśnie pomysł na Polskę - musimy mieć Polaka w składzie każdej drużyny. "Wtedy zawsze wygrywamy. Piłsudski patrzy i oczom nie wierzy: - To znaczy jak to, Polacy zawsze wygrywają? - Zawsze, panie marszałku" - puentuje felietonista.

Cały tekst Tyma w najnowszej "Polityce".

Więcej o: