Obrazy zrabowane przez nazistów? Pierwsze dzieła opublikowane w internecie

Niemieckie władze opublikowały w internecie pierwszą listę z 25 obrazami ze zbioru dzieł sztuki odnalezionych ostatnio w Monachium. Niewykluczone, że dzieła te zrabowane zostały przez nazistów.

Kolekcja zawierająca ok. 1400 obrazów została odnaleziona w monachijskim mieszkaniu Corneliusa Gurlitta, syna handlarza dziełami sztuki. O odkryciu poinformowano na początku listopada. Postępowanie niemieckich władz w tej sprawie spotkało się z międzynarodową krytyką.

Teraz na stronie www.lostart.de pojawiła się pierwsza lista dzieł, w wypadku których zachodzi podejrzenie, że pochodzą z grabieży nazistowskich - podały we wspólnym oświadczeniu bawarskie ministerstwo sprawiedliwości, ministerstwo kultury, a także federalne ministerstwo finansów oraz federalny minister stanu ds. kultury i mediów.

Wśród dzieł znajdują się obrazy Marca Chagalla, Eugene'a Delacroix, Carla Spitzwega, Otto Dixa czy Maxa Liebermanna.

Procedura w toku, szczegóły w tym tygodniu

Aby usprawnić wyjaśnianie pochodzenia obrazów, Berlin i Monachium ustanowią sześcioosobową grupę znawców sztuki. - Badanie pochodzenia obrazów musi teraz przebiegać sprawnie - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert. Dodał, że dalsze szczegóły procedury zostaną podane jeszcze w tym tygodniu.

Seibert wyraził również zrozumienie dla krytyki, z którą spotkało się postępowanie władz w tej sprawie.

Prezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Ronald S. Lauder w poniedziałkowym wywiadzie dla gazety "Die Welt" zażądał, aby rząd Niemiec ujawnił obrazy. Lauder domagał się opublikowania pełnej listy w internecie.

Według niego zmarnowano cenny czas. - Ani osoby, które mogą rościć sobie prawo do dzieł, ani potencjalni świadkowie nie są coraz młodsi - powiedział gazecie. Obrazy zarekwirowano w lutym 2012 r., w związku z prowadzonym przez prokuraturę w Augsburgu dochodzeniem podatkowym przeciw Gurlittowi. Jednak informacja o tym dotarła do wiadomości publicznej dopiero tydzień temu.

Jak podały w oświadczeniu ministerstwa w Berlinie i Monachium, specjaliści muszą teraz wziąć pod lupę prawie 1000 z odnalezionych obrazów. Ok. 380 z nich to dzieła artystów modernistycznych, które uważane były przez nazistów za "sztukę wynaturzoną" i które usuwali z muzeów. W przypadku prawie 600 obrazów zachodzi podejrzenie, że zostały one wyłudzone lub zrabowane przez nazistów prawowitym właścicielom. Ojciec Gurlitta, Hildebrand, w imieniu władz III Rzeszy zajmował się handlem skonfiskowanymi przez hitlerowców dziełami sztuki.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''