"Nie powiem o Kaczyńskim, że jest złym patriotą. Ale czy z prawej strony usłyszę, że ja jestem dobrym?"

Jarosław Kaczyński i jego zwolennicy są dobrymi patriotami, szczerze chcącymi pracować na rzecz pomyślności naszej ojczyzny. Czy kiedykolwiek usłyszę od rodzimej prawicy, że - mimo tego, iż jestem liberałem - jestem również dobrym patriotą? - pyta na stronie Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski.

"Jarosław Kaczyński, który jest symbolem patriotyzmu zamkniętego, nie waha się mówić do każdego z nas: "Jeśli chcesz być patriotą, musisz mnie naśladować. Jeśli chcesz służyć z całych sił ojczyźnie, musisz stanąć obok mnie - ramię w ramię" - pisze na swoim blogu na stronie internetowej Instytutu Obywatelskiego Jarosław Makowski, szef think-tanku.

Zdaniem Makowskiego ta filozofia pokazuje jedną drogę - że jeżeli ktoś nie jest w stanie przyjąć czy chociażby zrozumieć podejścia Jarosława Kaczyńskiego, ten stawia się poza narodową wspólnotą. "Jest po prostu zdrajcą!" - zauważa publicysta.

"Nie powiem, że Kaczyński jest złym patriotą"

"Nie powiem, że Jarosław Kaczyńscy i jego zwolennicy są złymi patriotami. Nie powiem, że nie kochają swojego kraju, że nie są z niego dumni lub że cynicznie i programowo działają na jego szkodę. Nie powiem, nawet gdyby dziś Kaczyński był premierem, że jego rząd nie jest moim rządem, choć pewnie byłbym wobec niego bardzo krytyczny" - deklaruje Makowski.

Dodaje jednak, że w jego opinii - mimo różnic - przyjmuje, że przedstawiciele "patriotyzmu zamkniętego" chcą działać na rzecz pomyślności Polski. "Czy kiedykolwiek posłyszę od kogoś z prawej strony, że - mimo tego, iż jestem liberałem - jestem również dobrym polskim patriotą?" - zastanawia się publicysta.

Więcej o: