34 lata w więzieniu za "niewinność". Teraz sędzia zmienił wyrok. "Jeszcze to do mnie nie dociera"

53-letni mieszkaniec Los Angeles Kash Delano Register ostatnie 34 lata życia spędził w więzieniu. Został skazany za morderstwo, jednak teraz sędzia unieważnił wyrok. Delano wyszedł na wolność i spotkał się z rodziną. - To jeszcze do mnie nie dotarło. Wiem, że to prawda, ale po prostu jeszcze tego nie rozumiem - powiedział.

W 1979 sędziowie byli pewni: Kash Delano Register zabił 78-letniego Jacka Sassona. Za tę zbrodnie, której, jak się okazało, nie popełnił, został skazany na karę dożywotniego więzienia z możliwością wyjścia najwcześniej po 27 latach. Register nigdy nie przyznał się do winy.

Po 34 latach okazało się, że podczas rozprawy prokuratorzy powoływali się na fałszywe zeznania i w efekcie nie udowodnili, że rzeczywiście doszło do zbrodni. Wyrok zapadł głównie na podstawie zeznań rzekomego naocznego świadka morderstwa. Policja nigdy nie znalazła narzędzia zbrodni, a odciski palców znalezione w samochodzie ofiary nie należą do skazanego. Co więcej, ówczesna dziewczyna Registera zeznała, że w czasie gdy zginął Sasson, przebywała ze swoim chłopakiem.

 

Sprawa wróciła na wokandę z powodu działań sióstr kobiety, która 34 lata temu zeznawała przeciwko Registerowi. Sharon Anderson oraz Sheila Vanderkam stwierdziły, że jej siostra Brenda Anderson skłamała zeznając, że widziała jak Register opuszczał miejsce zbrodni.

Sheila w 2011 roku odkryła, że Register z powodu fałszywego zeznania jej siostry wciąż przebywa w więzieniu - informuje serwis Dailymail.co.uk . Kobieta odnalazła obrońcę Registera i przekazała mu nowe informacje.

Dwa lata później wyrok został unieważniony. Kash Delano Register opuścił więzienie. Mógł spotkać się ze swoją rodziną, w tym wnuczką, której nie miał szans poznać. - To piękne uczycie - powiedział dziennikarzom. - Wiem, że to prawda, ale to jeszcze do mnie nie dotarło w pełni - dodał.

Jeszcze nie wiadomo, czy prokuratorzy odwołają się od decyzji sądu. Zapowiedzieli, że decyzję podejmą przed końcem przyszłego miesiąca.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: