"Zachowujemy się jak plemiona tubylcze, którym przynosi się paciorki. Jesteśmy pełni ekscytacji, że Kerry przyjechał do Polski"

Wg senatora PO - Józefa Piniora - John Kerry powinien być pytany w Polsce o tajny ośrodek CIA i podsłuchy. - Sojusz z Ameryką powinien być priorytetem w polskiej polityce. Ale to nie oznacza, że powinna to być polityka paciorkowców. Nie może być tak, że zachowujemy się jak plemiona tubylcze, którym ktoś przynosi paciorki. I jesteśmy pełni ekscytacji, że Kerry przyjechał do Polski -powiedział w TOK FM.

John Kerry w Warszawie RELACJA NA ŻYWO>>

Rozmowy z szefem polskiej dyplomacji i premierem to najważniejsze punkty wizyty amerykańskiego sekretarza stanu. - Co powinien usłyszeć John Kerry od polskich polityków? - pytał w "Poranku Radia TOK FM" Jan Wróbel swojego gościa - Józefa Piniora.

- Od ministra spraw zagranicznych powinien usłyszeć, że polskiej i amerykańskiej demokracji służy ujawnienie prawdy o tajnym ośrodku CIA w Polsce. Amerykańskie podsłuchy to następny temat, który powinien poruszyć min. Radosław Sikorski - odpowiadał senator Platformy Obywatelskiej.

Według Piniora afera z amerykańskimi podsłuchami "nadwyręża stosunki transatlantyckie". - Nie może być tak, że budujemy jedną przestrzeń gospodarczą między Europą i Ameryką. A z drugiej strony mamy "Wielkiego Brata", który bezsensownie narusza sferę naszej prywatności na każdym kroku. Bo jaki jest sens podsłuchiwania Angeli Merkel w związku z walką z terroryzmem? Wszyscy przecież walczymy z terroryzmem.

Polacy - paciorkowcy

Józef Pinior nie od dziś krytykuje działania amerykańskich władz. Jest jednym z tych, którzy najwcześniej i najgłośniej zaczęli się domagać wyjaśnienia sprawy więzień CIA w Polsce.

- Nie może być tak, że zachowujemy się jak plemiona tubylcze, którym ktoś przynosi paciorki. I jesteśmy pełni ekscytacji, że Kerry przyjechał do Polski. Sojusz z Ameryką powinien być priorytetem w polskiej polityce. Ale to nie oznacza, że to powinna być polityka paciorkowców. A nie wiemy nawet, jakie są rzeczywiste cele tej wizyty - mówił w TOK FM.

Wizytę w Polsce John Kerry zaczął od złożenia kwiatów na grobie Tadeusza Mazowieckiego, na cmentarzu w podwarszawskich Laskach.

Więcej o: