Kaczmarek zawiadamia prokuraturę ws. wojska na ulicach. Szef MSW: Niech najpierw doniesie na PiS

- Przez dwa lata rządów PiS-u pięciokrotnie wyprowadzano wojsko na ulicę. Przez sześć lat rządów Tuska, do tej pory raz wyprowadzono żandarmerię: przy okazji Euro 2012. Niech poseł Tomasz Kaczmarek najpierw złoży zawiadomienia do prokuratury wobec rządów PiS o to samo, a potem będziemy mogli rozmawiać - powiedział w TVN24 szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Poseł Tomasz Kaczmarek poinformował w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie", że złożył zawiadomienie do prokuratury ws. przydzielenia do pomocy policji 11 listopada żandarmerii wojskowej. Żołnierze mają zabezpieczać demonstracje oraz odbywający się w tym czasie szczyt klimatyczny.

- Ten projekt potwierdza moje wcześniejsze obawy, że Donald Tusk świadomie dąży do sprowokowania 11 listopada zamieszek, które mogą doprowadzić do tragedii. (...) Złożyłem w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, wskazując, że premier Tusk i minister środowiska Marcin Korolec świadomie sprowadzają zagrożenie na zdrowie i życie osób, które 11 listopada będą chciały wziąć udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości - powiedział były agent CBA.

Sienkiewicz: Kaczyński wyprowadzał wojsko na ulice przy wyborach do parlamentu

Sprawę komentował dzisiaj w "Kropce nad i" szef MSW. - Przez dwa lata rządów PiS-u pięciokrotnie wyprowadzano wojsko na ulicę. Przez sześć lat rządów Tuska, do tej pory raz wyprowadzono żandarmerię: przy okazji Euro 2012. Teraz robimy to ze względu na wielką międzynarodową imprezę [szczyt klimatyczny - przyp. red.], gdzie w Warszawie będzie 10 tys. gości. To jest rzeczą oczywistą, ponieważ 600 żołnierzy, oznacza 600 funkcjonariuszy gdzie indziej - tłumaczył Sienkiewicz.

Szef MSW dodał ponadto: - Teraz robi się z tego histerię, podczas gdy w innej decyzji - wydanej 19 października 2007 roku, za czasów rządu pana premiera Kaczyńskiego - wyprowadzono wojsko na ulicę w trakcie wyborów do parlamentu RP. Mówiono wtedy, że ten stan rzeczy pociąga za sobą zmiany zagrożeń przestępczością różnych patologii społecznych i trzeba podjąć wzmożone działania prewencyjne, celem zapobieżenia możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla obiektów ważnych dla bezpieczeństwa obronności.

"To jest klasyczna histeria polityczna"

Sienkiewicz stwierdził także, że poseł Kaczmarek powinien najpierw złożyć zawiadomienia do prokuratury ws. decyzji o wyprowadzeniu wojska na ulice podjętych przed rząd PiS-u. - Potem możemy rozmawiać o tym, czy tutaj [przy decyzji PO - przyp. red.] został popełniony jakikolwiek błąd czy nie. To jest klasyczna histeria polityczna, nie pierwsza i nie ostatnia w wykonaniu tego ugrupowania - powiedział.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: