Pierwsze zarzuty w sprawie masakry w Kenii

Kenijski sąd postawił czterem Somalijczykom zarzuty terroryzmu. Pomagali rebeliantom, którzy zaatakowali centrum handlowe w Nairobi. W zamachu zginęło 67 osób.

Jak podaje "BBC News" zarzuty usłuszało czterech mężczyzn - Mohammed Ahmed Abdi, Liban Abdullah, Adnan Ibrahim i Hussein Hassan. Zarzuty w stosunku do nich obejmują wszechstronną pomoc sprawcom masakry w centrum handlowym Westgate - wsparcie finansowe, schronienie i produkcję fałszywych dokumentów - oraz nielegalny pobyt w Kenii. Do ataku przyznała się somalijska grupa islamistyczna al-Szabab, powiązana z al-Kaidą. Żadnego z mężczyzn nie oskarżono o bezpośredni udział w ataku na centrum handlowe. Wszyscy twierdzą, że są niewinni.

Inni poszukiwaniu w związku z zamachem to m.in. Biała Wdowa, islamistyczna terrorystka pochodzenia brytyjskiego oraz norweski obywatel somalijskiego pochodzenia .

W zamachu na centrum handlowe w Nairobi, którego pod koniec września dokonało islamistyczne komando, zginęło co najmniej 67 osób, a 240 zostało rannych. Kilka dni później przywódca Al-Szabab Ahmed Godane oświadczył, że atak był odwetem za interwencję wojsk kenijskich w Somalii w 2011 r. Wezwał rząd Kenii do wycofania wojsk, grożąc dalszymi atakami.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o: