Wyjątkowy sondaż papieża. Franciszek pyta wiernych m.in. o antykoncepcję, rozwody

Watykan rozesłał ogólnoświatowy kwestionariusz dla wiernych o zakazie antykoncepcji, rozwodach i związkach homoseksualnych. To sondaż przed synodem, który ma się zająć tymi sprawami w 2014 r. Takiego światowego "sondażu" w sprawie trudnych kościelnych tematów jeszcze nigdy dotąd nie było - czytamy w ?Gazecie Wyborczej?.

Ma pomóc w przygotowaniach Kościoła do synodu poświęconego wyzwaniom duszpasterskim związanym z rodziną. Papież Franciszek zdecydował, że odbędzie się on w październiku 2014 r. Zapowiedział, że biskupi zajmą się na nim problemem rozwodników w ponownych związkach, których Kościół nie dopuszcza do komunii. Prawdopodobnie kolejny synod, w 2015 r., może zaopiniować konkretne decyzje Franciszka w tej sprawie.

W kwestionariuszu, który zaproponował sekretarz synodu, abp Lorenzo Baldisseri, nie ma oczywiście pytań w rodzaju "czy jesteś za obaleniem obecnego nauczania Kościoła" np. w sprawie antykoncepcji. Mimo to zakres tego "badania katolickiej opinii publicznej" jest niebywały. Od pytań, jak we współczesnym świecie jest rozumiane katolickie nauczanie o wartości rodziny, po sondowanie, jak często rozwodnicy w ponownych małżeństwach proszą o komunię i czy bardzo cierpią z powodu odmowy.

W ankiecie pada też wprost pytanie, czy uproszczenie procesów unieważniania małżeństw (tzw. kościelne rozwody) mogłoby pomóc osobom w nowych związkach. A jeśli tak, to jak to uproszczenie miałoby wyglądać.

Cały tekst w "Gazecie Wyborczej".

Więcej o: