Tadeusz Mazowiecki nie żyje. Sikorski: Jest jednym z ojców naszej wolności. Choć wtedy się z nim nie zgadzałem

- Mazowiecki jest jednym z ojców naszej wolności, niepodległości - mówił w Poranku Radia TOK FM Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. - Mówię to, mimo że się z nim wtedy nie zgadzałem - zaznaczył. Tadeusz Mazowiecki, były premier Rzeczypospolitej Polskiej, zmarł dziś nad ranem.

Dziś nad ranem zmarł Tadeusz Mazowiecki . Miał 86 lat.

"Dał początek polskiej polityce zagranicznej"

- Pierwszy premier, który dał początek polskiej polityce zagranicznej, biorąc Krzysztofa Skubiszewskiego do rządu - mówiła Janina Paradowska, która w Poranku Radia TOK FM gościła Radosława Sikorskiego, szefa MSZ. Paradowska przypomniała, że to Mazowiecki rozpoczął "walkę o ostateczne uznanie zachodniej granicy" Polski.

- Minister Skubiszewski rozpoczął negocjacje, które doprowadziły do unormowania stosunków ze wszystkimi nowymi sąsiadami. Bo Polska zmieniła w tamtych latach wszystkich sąsiadów - wskazywał Sikorski, mówiąc o Ukrainie, Białorusi, Czechach, Słowacji i zjednoczonych Niemczech. - To było wielkie zadanie. To był rząd, który zainicjował politykę stosunków z republikami ZSRR - dodał szef polskiej dyplomacji.

"Uważałem, że można było szybciej"

- Mazowiecki jest jednym z ojców naszej wolności, niepodległości - podkreślił Sikorski. - Mówię to, mimo że się z nim wtedy nie zgadzałem. Uważałem, że można było szybciej, że kilka ważnych spraw zostało zaniedbanych, chociażby reprywatyzacja. Nie dano narodowi momentu katharsis, tańców na ulicach, radości z upadku komunizmu. Cena psychologiczna za negocjowane wyjście z komunizmu była spora i do dziś ją płacimy. Mimo wszystko dziś wiemy, że polski model transformacji w sensie skuteczności jest dzisiaj podziwiany na świecie - zakończył Sikorski.

Więcej o: