Niemieckie media: "Sikorski opowiada się za karą śmierci"

Polski minister spraw zagranicznych twierdzi, że kara więzienia dla Breivika to niesprawiedliwość wobec ofiar - odnotowuje FAZ. Gazeta wnioskuje, że "szef polskiej dyplomacji opowiada się za karą śmierci".

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) nawiązuje w artykule "Sikorski opowiada się za karą śmierci" do wywiadu Sikorskiego dla tygodnika "Wprost", w którym, jak zauważa gazeta, powiedział, że nie chce ukrywać swoich, od lat tych samych poglądów. Jest "niesprawiedliwe wobec ofiar", że na przykład norweski prawicowy ekstremista Anders Behring Breivik, który w 2011 zamordował 77 osób "siedzi dzisiaj w więzieniu jak w hotelu i bawi się laptopem". Także Polska nie zrobiła "nic niemoralnego", kiedy w 1947 roku powieszono byłego komendanta obozu zagłady Auschwitz Rudolfa Hößa, powtarza FAZ za Sikorskim.

Gazeta informuje, że kara śmierci ma w Polsce wielu zwolenników w kręgach konserwatywnych, a do nich należą lider opozycji politycznej Jarosław Kaczyński czy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. "Inni czołowi polscy duchowni - a wśród nich przede wszystkim papież Jan Paweł II - jasno wypowiedzieli się przeciwko karze śmierci", zauważa gazeta. Próba przywrócenia kary śmierci w Polsce została odrzucona w Sejmie przewagą zaledwie 3 głosów, przypomina FAZ.

"Frankfurtrer Allgemeine Zeitung" informuje czytelników, że Radosław Sikorski uchodzi za potencjalnego kandydata na stanowisko sekretarza generalnego NATO, zwalniające się w przyszłym roku. Także rozważa się jego kandydaturę na wysokie stanowisko w Komisji Europejskiej, pisze FAZ.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: