Wałęsa: Proponuję wszędzie rewolucyjne zmiany, a moi koledzy proponują ewolucyjne poprawki

- Ja proponuję wszędzie rewolucyjne zmiany, a moi koledzy proponują ewolucyjne poprawki - mówił w TVN24 Lech Wałęsa, który przebywa na Szczycie Noblistów w Warszawie. Pytany o Sharon Stone, która jest obecnie w Warszawie zażartował. - Po 70. to znajomość teoretyczna.

- Kochani moi stoczniowcy po to robili rewolucję, żeby było lepiej, a nie bezrobocie. A nie wyjazdy za granicę. To było za duże zwycięstwo, klęska urodzaju. To spowodowało, że tak długo nie radzimy sobie. Ale podłączyliśmy się do kryzysów globalnych. To jest niedobrze - mówił Wałęsa. - Ja proponuje wszędzie rewolucyjne zmiany, a moi koledzy proponują ewolucyjne poprawki - powiedział. I zaznaczył, że sam jest już "całkowicie spełniony". - Chciałem odzyskać demokrację w Polsce i to się udało.

"Znajomość teoretyczna"

Wałęsa odniósł się także do fragmentu książki Janusza Głowackiego "Przyszłem" opisującej sekwencje, które wypadły z filmu Andrzeja Wajdy. "Tak czy inaczej, mam tylko jedną prośbę, żebyście mnie nie pochowali na Wawelu" to miał być filmowy monolog Wałęsy. - Gdzie mnie pochowają, to mi jest obojętne. Moja prośba: pogrzeb nie może być dłuższy niż dwie godziny, jeśli do ziemi to nie dajcie satysfakcji robakom, tylko spalcie mnie. Nie chcę dać się zjadać. Wszędzie gdzie indziej to mogę być w całości - powiedział dzisiaj Wałęsa.

Prowadzący powiedział Wałęsie, że zazdrości znajomości Sharon Stone, która jest obecnie w Warszawie. - Po 70. to znajomość teoretyczna - zażartował Wałęsa.

Szczyt Noblistów

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago. W tym roku nobliści spotkali się w Warszawie. W trakcie Szczytu ponad 6 tysięcy uczestników z całego świata dyskutuje wspólnie z Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla, m.in. Lechem Wałęsą i Dalajlamą, o najistotniejszych sprawach dotyczących zmniejszenia nierówności społecznych na świecie. Poza wspomnianymi osobami w debatach biorą udział m.in. irańska prawniczka Shirin Ebadi i twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: