Urugwaj zalegalizuje marihuanę. Gram będzie kosztował dolara

Senat Urugwaju prawdopodobnie uchwali prawo, które pozwoli państwu hodować i sprzedawać marihuanę - informuje ?El Pais?. Jeden gram narkotyku będzie kosztować dolara amerykańskiego.

Sprzedaż marihuany pod egidą państwa zacznie się w połowie 2014 roku. Każdy z konsumentów będzie musiał zarejestrować się w specjalnej bazie danych. Miesięcznie będzie można kupić 40 gramów, choć dokładna ilość będzie zależna od stężenia THC, psychoaktywnego składnika marihuany. Gram narkotyku kosztować będzie dolara, co oznacza, że grupom przestępczym trudno będzie konkurować z cenami państwowego monopolisty.

Marihuanę regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) pali 2,5 procent obywateli trzymilionowego Urugwaju. Dochody grup przestępczych z tego tytułu sięgają tam miesięcznie 1,5 miliona dolarów. Nowe prawo ma powstrzymać przemyt narkotyków do kraju, zwiększyć dochody państwa i ograniczyć przestępczość powiązaną z nielegalnym handlem narkotykami.

Kraj czekają rewolucyjne zmiany. Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie tak bardzo zliberalizuje prawo narkotykowe. W wielu krajach dopuszczalne jest posiadanie niewielkich ilości narkotyków do osobistego użytku, ale nigdzie dotąd nie zalegalizowano ich produkcji i obrotu pod kontrolą państwa. Przepisy ustanowią monopol rządowy na uprawę i zbyt marihuany. Będą też dopuszczać ograniczoną uprawę na własny użytek.

Przymiarki do zmiany prawa trwają w Urugwaju od półtora roku. Pod koniec 2012 roku miało dojść do głosowania nad ustawą, ale lewicowy prezydent Jose Mujica postanowił poświęcić więcej czasu na przekonanie społeczeństwa (mimo to wciąż przeciwko legalizacji marihuany opowiada się 63 proc. Urugwajczyków). Argumenty przeciwników legalizacji to m.in. większa podatność na uzależnienia i fakt, że znaczny odsetek ludzi uzależnionych od ciężkich narkotyków zaczynał właśnie od marihuany.

W sierpniu parlament większością czterech głosów przegłosował ustawę. Teraz musi ją tylko zaaprobować Senat, ale przy obecnym układzie głosów, dającym większość lewicowemu Szerokiemu Frontowi, jest to tylko formalnością.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: