Ks. Lemański z zakazem wypowiadania się w mediach. Watykan poparł decyzję abp. Hosera

?Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego stwierdzono zasadność decyzji biskupa [abp. Henryka Hosera - red.] w sprawie zakazu udzielania ks. Wojciechowi Lemańskiemu wywiadów czy prezentacji swojej osoby i poglądów w mass mediach. Nieposłuszeństwo kapłana zostało potwierdzone bez pozostawienia jakiejkolwiek wątpliwości? - poinformowała Stolica Apostolska w przesłanym do kurii warszawsko-praskiej dokumencie.

Watykan odrzucił rekurs ks. Wojciecha Lemańskiego z 19 czerwca 2013 r. przeciwko nałożonemu na niego zakazowi wypowiadania się w mediach - informuje kuria warszawsko-praska.

Kuria przeprasza wszystkich, którzy doświadczyli "moralnego zamętu" wskutek kwestionowania w mediach przez ks. Wojciecha Lemańskiego samych podstaw nauczania Kościoła w zakresie bioetyki. Prosi też ludzi mediów o uszanowanie zakazu nałożonego na kapłana i niewystawianie na próbę jego posłuszeństwa wobec Stolicy Apostolskiej i własnego biskupa.

Aktualnie Stolica Apostolska rozpatruje jeszcze drugi rekurs ks. Wojciecha Lemańskiego przeciwko usunięciu go z funkcji proboszcza parafii Jasienica.

"Nieposłuszeństwo potwierdzone bez pozostawienia jakiejkolwiek wątpliwości"

Kuria warszawsko-praska publikuje na swojej stronie treść otrzymanego z Watykanu komunikatu. Czytamy w nim: "Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego stwierdzono zasadność decyzji biskupa w sprawie zakazu udzielania ks. Wojciechowi Lemańskiemu wywiadów czy prezentacji swojej osoby i poglądów w mass mediach. (...) Zgodnie z przedstawionymi faktami należy zauważyć zasadność motywacji zaskarżonej decyzji, gdyż zawiera ona przesłanki wystarczające i zgodne z tym, co stanowi kan. 831 KPK, który to przewiduje, iż duchowni jedynie za zgodą własnego Ordynariusza mogą wypowiadać się w mediach, czyli przedstawiać swoje poglądy".

I dalej: "Nieposłuszeństwo kapłana zostało potwierdzone bez pozostawienia jakiejkolwiek wątpliwości, w dokumentacji przedstawionej przez Ordynariusza, mowa tu o 208 wypowiedziach, między innymi w artykułach, wypowiedziach publikowanych na blogu ks. Wojciecha Lemańskiego, jak i w różnych periodykach krajowych".

Ks. Lemański: Będę się odwoływał

Ksiądz Lemański zapowiedział już, że będzie się odwoływał od decyzji Watykanu. - Na dokumencie jest sekwencja, że od tej decyzji przysługuje mi zgodnie z prawem w ciągu 60 dni odwołanie do wyższego trybunału Stolicy Apostolskiej. Przyjmując dokument napisałem, że z tego prawa skorzystam - powiedział w rozmowie z Radiem TOK FM. Ks Lemański dodał, że na razie zakaz wypowiedzi go nie obowiązuje. - Jest taka zasada w prawie kościelnym, że zaskarżona decyzja ulega zawieszeniu do czasu jej uprawomocnienia. Prawomocnej decyzji w mojej sprawie podporządkuję się z całą pewnością - zaznaczył.

Konflikt ks. Lemańskiego z abp. Hoserem

Proboszcz z Jasienicy na swoim blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera m.in. za dokument bioetyczny Episkopatu przeciwstawiający się in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji jako zagrożeniom dla człowieka. Biskupi napisali tam m.in., że in vitro jest źle realizowanym pragnieniem bezpłodnych par, które chcą być rodzicami.

Według Lemańskiego działania Hosera przeciw niemu rozpoczęły się, gdy ten podczas rozmowy zapytał go, czy jest obrzezany i czy należy do narodu żydowskiego. Za takie pytanie i sugestie Lemański domagał się od arcybiskupa przeprosin.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: