Szukali wraku "Orła", a odnaleźli zaginiony okręt z I wojny światowej

Choć ekspedycji ORP "Lech" nie udało się odnaleźć wraku legendarnego okrętu ORP "Orzeł", to polscy marynarze dokonali innego ważnego odkrycia na Morzu Północnym. Jak donosi serwis internetowy Polska-zbrojna.pl, wrak, który latem dokładnie przebadali Polacy, to brytyjski okręt podwodny J6 z I wojny światowej.

Szukając wraku "Orła", specjaliści Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej RP poddali ekspertyzie bazy danych wraków, które były opracowane przez Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii. Wiosną udało się wyselekcjonowali jeden wrak, którego charakterystyki sonarowe były zbliżone do ORP "Orzeł". Jednak późniejsze dokładne analizy wykazały, że badany wrak nie jest poszukiwanym polskim okrętem, który zaginął w 1940 r.

Zebrane latem materiały Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej przekazało Brytyjczykom. Do Gdyni przyjechał szef brytyjskiej hydrografii adm. Tom Karsten, który potwierdził, że wrak, który badali Polacy, to produkowany od 1914 roku okręt typu J6 - poinformowała Polska-zbrojna.pl .

W służbie Royal Navy pływało siedem takich jednostek. Odnaleziony J6 został zwodowany dwa lata po rozpoczęciu I wojny światowej. W październiku 1918 roku padł ofiarą "friendly fire" - omyłkowego ostrzału z brytyjskiego okrętu HMS "Cymric". - J6 poszedł na dno, a Brytyjczycy długo nie wiedzieli, gdzie dokładnie spoczywa wrak - powiedział kmdr ppor. Czesław Cichy z biura prasowego Marynarki Wojennej.

Marynarka nie przerwie poszukiwań "Orła"

Mimo sukcesu polskiej ekspedycji wciąż niewyjaśniona zostaje tajemnica okrętu ORP "Orzeł". Marynarka Wojenna zapewnia, że poszukiwania wraku legendarnego okrętu będą kontynuowane.

Podczas kampanii wrześniowej ORP "Orzeł" patrolował wewnętrzny sektor Zatoki Gdańskiej na linii: latarnia w Jastarni - ujście Wisły.15 września okręt zawinął do estońskiego portu w Tallinie. Jednostka została internowana i pozbawiona map morskich oraz innych przyrządów nawigacyjnych. Pomimo aresztu nałożonego na okręt w nocy z 17 na 18 września 1939 r. okręt wydostał się z portu w Tallinie, popłynął w kierunku wybrzeży Wielkiej Brytanii. "Orzeł" został przydzielony do Drugiej Flotylli Okrętów Podwodnych w Rosyth. Wieczorem 23 maja załoga ORP "Orzeł" wypłynęła na swój kolejny patrol na Morze Północne. Stamtąd już nie wróciła.

Chcesz wiedzieć więcej o ciekawych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: