Ślady ws. zaginięcia McCann prowadzą do Niemiec

Policja szuka niemieckojęzycznego mężczyzny w związku z zaginięciem Madeleine McCann. Rodzice dziewczynki przyjadą do Niemiec.

Sześć i pół roku po tajemniczym zaginięciu małej Madeleine McCann w Portugalii Scotland Yard wszczął poszukiwania mężczyzny, którego świadkowie widzieli na miejscu wydarzeń z małym dzieckiem na ręku. Brytyjskie gazety opublikowały dwa portrety pamięciowe mężczyzny. Ma być w wieku od 20 do 40 lat i przypuszczalnie mówi po niemiecku. Poszukiwania trwają także w Niemczech.

- Mężczyzna szybko szedł ulicą z dzieckiem na ręku - wyjaśnił prowadzący śledztwo inspektor Andy Redwood ze Scotland Yardu. Według zeznań świadków dziecko miało od trzech do czterech lat i prawdopodobnie było w piżamie. - Dlatego właśnie jesteśmy tym szczególnie zainteresowani - powiedział Andy Redwood.

"Mężczyzna może być niewinny"

Świadkowie opisują mężczyznę jako osobę średniego wzrostu z krótkimi ciemnymi włosami, bez brody. Przypuszczalnie mówił po niemiecku. Scotland Yard nie chce jednak nazywać go "podejrzanym". - Może być niewinny - podkreślił inspektor Redwood. Zapowiedział też opublikowanie portretów pamięciowych kolejnych poszukiwanych. Wszystkich widziano w dzień zaginięcia Maddie lub tuż przedtem w Praia da Luz.

Według doniesień brytyjskiego "The Telegraph" i niemieckiego dziennika "Bild" dwie z poszukiwanych osób mówią po niemiecku. Inspektor Redwood osobiście przyjedzie do Niemiec, także do Holandii i Irlandii, by prosić opinię publiczną o pomoc.

Scotland Yard: Porwanie prawdopodobnie było zaplanowane

BBC wyemitowało w programie "Crimewatch" 25-minutową rekonstrukcję ostatnich godzin przed zaginięciem Maddie. W programie obecni byli też rodzice dziewczynki. Gerry i Kate McCann przyjadą również do Niemiec, gdzie wystąpią w podobnym do "Crimewatch" niemieckim programie telewizyjnym - "Aktenzeichen XY".

Pokazana zostanie też filmowa rekonstrukcja. Ze względu na sprawę Maddie program zostanie przedłużony z 90 do 120 minut. Rekonstrukcja będzie też pokazana w holenderskim "Opsporing Verzocht", odpowiedniku "Crimewatch" i "Aktenzeichen XY".

Scotland Yard, który dwa lata temu wznowił śledztwo, dochodzi tymczasem do wniosku, że zaginięcie Madeleine McCann nie było przypadkowe, jej uprowadzenie przypuszczalnie było zaplanowane. Za wskazówki mogące doprowadzić do wyjaśnienia sprawy Scotland Yard wyznaczył nagrodę w wysokości około 23,5 tys. euro.

Madeleine McCann zaginęła 3 maja 2007 r., krótko przed czwartymi urodzinami, w Praia da Luz w Portugalii, gdzie rodzina spędzała urlop. Rodzice byli na kolacji w hotelowej restauracji. Kiedy zajrzeli do pokoju, gdzie spała Maddie, znaleźli puste łóżeczko.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: