Udaremniono zamach w Londynie. Terroryści chcieli powtórzyć scenariusz z Kenii [WIDEO]

Brytyjskie organy ścigania aresztowały czterech mężczyzn, którzy planowali atak na jedno z londyńskich centrów handlowych. Terroryści chcieli dokonać zamachu podobnego do tego, który we wrześniu organizacja Al-Szabab przeprowadziła na centrum Westgate w Kenii.

Czterech zatrzymanych przez londyńską policję mężczyzn w wieku ok. 25 lat zostało przesłuchanych w związku z podejrzeniem o planowanie zamachu terrorystycznego. Jeden z brytyjskich urzędników poinformował serwis Washingtonpost.com , że zatrzymani zamierzali dokonać ataku z bronią na jedno z centrów handlowych. Chcieli, by zamach wyglądał do tego, który miał miejsce we wrześniu w Nairobi. Zginęło wówczas 67 osób.

Nie wiadomo, jak zaawansowane były prace przy organizacji zamachu. Dotąd policja nie postawiła zatrzymanym żadnych zarzutów ani nie zdradziła mediom ich tożsamości. Wiadomo, że to obywatele Wielkiej Brytanii pochodzący z Turcji, Azerbejdżanu, Pakistanu i Algierii. Mają od 25 do 29 lat.

W związku ze sprawą funkcjonariusze szukają na ulicach Londynu dwóch pojazdów i przeszukują sześć lokacji - poinformowała policja.

W zamachu na centrum handlowe w Nairobi, którego we wrześniu dokonało islamistyczne komando, zginęło co najmniej 67 osób, a 240 zostało rannych. Ok. 60 osób wciąż uważa się za zaginione. Do ataku na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii przyznała się radykalna milicja somalijska Al-Szabab.

Więcej o: