Financial Times: Skandale pedofilskie wstrząsają polskim Kościołem

?Financial Times? pisze o skandalach pedofilskich, które wstrząsają polskim Kościołem. - Polscy biskupi radzą sobie z problemem pedofilii tak źle, jak to tylko możliwe, co znaczy, że kwestia ta zdominuje media na lata - mówi brytyjskiemu dziennikowi prof. Tadeusz Bartoś.

Jan Cieński, warszawski korespondent brytyjskiego "Financial Times", pisze w piątkowym wydaniu gazety o "skandalach pedofilskich, które uderzyły w polski Kościół katolicki".

"Dotychczas polski Kościół z powodzeniem uchylał się przed zarzutami o seksualne nadużycia, tak jak katolickie Kościoły z innych krajów robiły to dekady temu: przesuwając podejrzewanych o przestępstwa kapłanów do innych parafii i traktując śledztwa w tych sprawach jako ataki na Kościół" - czytamy. "Jednak skandale i nieudolne wypowiedzi hierarchów wywołały falę krytyki, która zmusiła biskupów do walki o naprawę wizerunku".

"Autorytet Kościoła spadnie do zera"

"Financial Times" przypomina kontrowersyjne słowa abp. Józefa Michalika, a także sprawy Wojciecha Gila i Józefa Wesołowskiego oskarżonych o nadużycia na Dominikanie czy proboszcza z warszawskiego Tarchomina, który mimo wyroku za pedofilię długo piastował swój urząd za przyzwoleniem bp. Henryka Hosera. Gazeta odnotowuje też, że wielu konserwatywnych hierarchów jest "zdezorientowanych" słowami papieża Franciszka, który wzywa do tolerancji wobec homoseksualistów i skromnego życia duchownych.

- Polscy biskupi radzą sobie z problemem pedofilii tak źle, jak to tylko możliwe, co znaczy, że kwestia ta zdominuje media na lata - mówi "Financial Times" Tadeusz Bartoś, filozof i były dominikanin. - Jeśli do tego dojdzie, autorytet Kościoła spadnie do zera - dodaje.

"Erozja szacunku do Kościoła"

Cieński zaznacza też, że polski Kościół staje w obliczu wysokich odszkodowań dla ofiar księży, co świadczyć może o "erozji szacunku" do tej instytucji. I dodaje, że skandale wstrząsają Kościołem w momencie, kiedy ten walczy o zachowanie wpływów w szybko zmieniającym się kraju. Gazeta podkreśla, że "Polska pozostaje jednym z najbardziej religijnych społeczeństw w Europie".

"Financial Times" przypomina, że przez wieki Kościół katolicki był jednym z głównych obrońców polskości. "Dziś, w demokratycznej Polsce, Kościół zamiast z komunizmem walczy z in vitro i związkami partnerskimi".

Cały artykuł przeczytasz na stronach "Financial Times" >>>

Więcej o: