"Tagesspiegel": Niemiecka organizacja doradztwa dla rodzin Pro Familia popierała pedofilię

Niemiecka organizacja Pro Familia w swych publikacjach w latach 80. i 90. XX w. propagowała postawy pedofilskie. Sprawę nagłośnił "Tagesspiegel".

Jak doszukali się dziennikarze berlińskiej gazety "Tagesspiegel", w kilku wydaniach czasopisma "Pro Familia Magazin" publikowane były artykuły propagujące uprawianie seksu z dziećmi. Autorzy tekstów podawali uzasadnienia dla takich praktyk i krytykowali piętnowanie pedofilii.

'Przyjemność z dziećmi'

Zaliczał się do nich m.in. socjolog Ruediger Lautmann, który w swych wywodach analizował różnicę pomiędzy nadużyciami seksualnymi a pedofilią. Jak pisał w numerze 3/1995: "prawdziwy pedofil postępuje nadzwyczaj ostrożnie i nie wyrządza dziecku żadnej krzywdy. Argumentował, że istnieje coś takiego, jak 'naturalna harmonia woli' pomiędzy dorosłymi i dziećmi. Jego książka pt. "Die Lust am Kind" (w wolnym tłumaczeniu 'Przyjemność z dziećmi') została bardzo przychylnie omówiona w "Pro Familia Magazin", podobnie jak inne książki broniące pedofilii.

Nauka szła z duchem czasów

Organizacja Pro Familia, ustosunkowując się do tych faktów ujawnionych przez dziennikarzy, zaznacza, że w publikacjach tej organizacji "nigdzie nie kwestionowano potępienia dla seksualnego wykorzystywania dzieci". "Wobec ujawnianych obecnie rozmiarów seksualnych nadużyć, w dzisiejszych czasach większy nacisk kładziono by na wzmocnienie praw dziecka".

Przebieg debaty na temat zagadnienia pedofilii w seksuologii zawsze jest powiązany z charakterem aktualnego dyskursu społecznego, twierdzi Pro Familia. W przeszłości "przede wszystkim podejście do tego tematu miało charakter naukowy". Po roku 1998 Pro Familia zdystansowała się od opinii we wcześniejszych publikacjach i piętnowała pedofilię jako nadużywanie władzy. W roku 2000 organizacja stwierdziła, że "pedofilia nie może i nie powinna być tolerowana jako forma współżycia".

Nie tylko Pro Familia

W ostatnim czasie wyszło na jaw, że dość swobodne podejście do pedofilii w przeszłości miała także partia Zielonych, młodzieżówka FDP, organizacja młodzieżowa SPD i Kinderschutzbund (organizacja ochrony dzieci). Pro Familia prowadzi w RFN 180 poradni dla rodzin i dzieci ws. seksualności, partnerstwa i planowania rodziny i jest czołową organizacją tego typu w Niemczech.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: