Abp Gądecki przyznaje: są symptomy kryzysu katolicyzmu w Polsce

Tożsamość katolicyzmu w Polsce przeżywa kryzys - podkreślił dziś w Warszawie abp Stanisław Gądecki. Prezentując dziennikarzom przygotowania do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski, wyraził nadzieję, że wydarzenie to będzie okazją do pogłębienia wiary w naszym kraju.

- Fakt historyczny, jakim był chrzest Polski, skłania do dyskusji na temat kondycji współczesnego chrześcijaństwa - podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu na konferencji prasowej po zakończeniu zebrania plenarnego biskupów w Warszawie. Dodał, że po ponad tysiącu lat jego trwania w sercu Europy trzeba zauważyć, że są pewne symptomy kryzysu tożsamości katolicyzmu w Polsce".

Abp Gądecki ocenił, że zarówno wpływ totalitaryzmów XX wieku jak neoliberalizmu prowokującego dziś do "milczącej apostazji Boga" sprawia, że "wbrew historii i wbrew tożsamości część społeczeństwa wykazuje wielką dezorientację poglądów i postaw, kontestacji autorytetów i niewłaściwe użycie daru wolności".

Świadomość katolika

Metropolita poznański stwierdził też, że "świadomość własnej tożsamości dla wielu katolików w Polsce stała się problemem" jednak "nie umniejsza to w niczym ewangelicznej aktywności innych członków Kościoła, którzy z zapałem podtrzymują płomień wiary przyjęty przez naszych przodków".

Chrzest na nowo

Celem obchodów jubileuszowych jest odszukanie przez Polaków najlepszej drogi w świetle wyzwań, jakie niesie chrześcijańska przyszłość - tłumaczył abp Gądecki. Chodzi też o "odczytanie na nowo konsekwencji płynących z faktu chrztu przyjętego przez pierwszego władcę Polski przed 1050 laty".

Katolik znaczy Polak patriota

Wiceprzewodniczący Episkopatu poinformował, że przez najbliższe cztery lata - począwszy od najbliższego Adwentu aż do roku 2017 - celem duszpasterzy będzie pogłębianie u wiernych duchowości chrzcielnej i ukazywanie wiary chrześcijańskiej w powiązaniu z tożsamością narodową i co za tym idzie - budzenie patriotyzmu.

Równolegle do przygotowań duchowych będą prowadzone prace badawcze dotyczące chrztu Polski, jego przyczyn i uwarunkowań politycznych, społecznych, religijnych oraz konsekwencji dla dziejów narodu, a także nad świadomością wydarzenia sprzed 1050 lat w dzisiejszym społeczeństwie.