Sienkiewicz o referendum: Nie chcę się obudzić w mieście, w którym może zacząć rządzić Macierewicz

- To referendum nie jest dla Warszawy, o nią najmniej w tym wszystkim chodzi. Ono jest po to, aby udowodnić PO, że na pewno straci władzę. Ja bym nie chciał się obudzić w poniedziałek w mieście, w którym równie dobrze może zacząć rządzić Antoni Macierewicz - mówił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, komentując zbliżające się referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Warszawiacy stali się trochę zakładnikami klasycznego dzielenia: albo jesteś za, albo przeciw. To dzielenie ma - mam takie wrażenie - niewiele wspólnego z samym miastem, jego żywotnością, inwestycjami oraz przyszłością - powiedział Sienkiewicz. Jak dodał, on sam nie zamierza iść na referendum.

- To referendum jest prostą grą opozycji z władzą. Ono jest po to, aby odwołać Hannę Gronkiewicz-Waltz i udowodnić PO, że na pewno straci władzę. Taki jest sens działania opozycji - powiedział szef MSW. I zaznaczył: - To referendum nie jest dla Warszawy, o Warszawę najmniej w tym wszystkim chodzi. To jest próba zdobycia władzy przez opozycję.

Rządy Macierewicza w stolicy? "To może być konsekwencją"

- Ja bym nie chciał się w poniedziałek obudzić w mieście, w którym równie dobrze może zacząć rządzić Antoni Macierewicz. A to może być konsekwencją tego warszawskiego referendum - stwierdził Sienkiewicz.

Jak przyznał, ewentualna przegrana w Warszawie byłaby dla Platformy "potężną ostrogą, która rani boki konia". Zaznaczył jednak, iż wierzy, że obecna prezydent stolicy zachowa swoje stanowisko.

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywa została zapoczątkowana przez szefa burmistrza Ursynowa Piotra Guziała. Poparły ją m.in.: PiS, Ruch Palikota oraz Solidarna Polska.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: