Wątpiono w jego istnienie. Obraz Leonarda da Vinci odnaleziony w Szwajcarii

Zaginione przez stulecia dzieło Leonarda da Vinci zostało znalezione w jednym ze szwajcarskich banków. Obraz był ukryty tak długo, że niektórzy eksperci zaczęli wątpić w jego istnienie. Jest to portret szlachcianki Isabelli d'Este.

Portret znajdował się w kolekcji 400 prac przechowywanych w banku przez włoską rodzinę, która poprosiła o zachowanie anonimowości. Obraz to kompletna malarska wersja szkicu, który Leonardo da Vinci wykonał w Lombardii w 1499 roku - informuje serwis Telegraph.co.uk .

- Nie ma wątpliwości, że portret jest autorstwa Leonarda - powiedział prof. Carlo Pedretti, historyk sztuki z uniwersytetu w Kalifornii. - Od razu poznaję, że to jego praca, widać to zwłaszcza w twarzy kobiety - dodał. Opinię eksperta potwierdziły testy, które wykazały, że rodzaj pigmentu zastosowanego przy pracy nad portretem jest taki sam jak ten, którego Leonardo używał do innych swoich dzieł. Testy wykazały również, że obraz z prawdopodobieństwem na poziomie 95 proc. powstał pomiędzy 1460 a 1650 rokiem.

Odnalezienie portretu Isabelli d'Este to rozwiązanie 500-letniej tajemnicy. Do tej pory nie było wiadomo, czy Leonardo da Vinci zdążył ukończyć to dzieło.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: