Państwo to dojna krowa. Chcemy pracy, pieniędzy, mieszkania i lekarza. "Polacy poszaleli"

Czego chcemy od państwa? Minimalnego dochodu, opieki lekarskiej, studiów, mieszkania, pracy i to zgodnej z kwalifikacjami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Innymi słowy, dobrobytu. I niewiele w zamian. - Polacy poszaleli - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.

"Czym jest dla nas Polska" - patetycznie, jak sam przyznaje, pyta w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Marcin Hadaj. I odpowiada: "dojną krową".

"Polak, ojczyzna i Bóg. Nic w międzyczasie"

"Oczekiwania Polaków wobec państwa są astronomiczne" - podkreśla Hadaj. 90 proc Polaków uważa, że państwo każdemu obywatelowi powinno zapewnić bezpieczeństwo, 98 proc., że także poszanowanie własności. Państwo powinno również gwarantować: minimalny dochód (zdaniem 95 proc. Polaków), bezpłatną opiekę lekarską (95 proc.), bezpłatne studia wyższe (99 proc.), mieszkanie (84 proc.) i pracę (80 proc.), ale nie byle jaką, ale zgodną z kwalifikacjami (81 proc.)

Innymi słowy, Polacy chcą dobrobytu. Wprost przyznaje to 53 proc. z nas. - Tu już Polacy lekko poszaleli - przyznał w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Choć trudno się dziwić, bo skąd te wszystkie dobra miałyby się brać, skoro struktura naszego świata społecznego jest taka, że jest Polak, potem ojczyzna i Bóg. Nic w międzyczasie się nie zdarza - wskazywał publicysta.

Rywalizacja zamiast kooperacji. "Największy grzech"

Wiadomo już, czego chcemy. A co dajemy w zamian? "Figę z makiem". Hadaj pisze, że postawę Polaków "trudno określić inaczej jak mianem hipokryzji". Tylko co piąty z nas uważa, że płacenie podatków osobistych jest obowiązkiem. Taki sam odsetek jest przekonany, że podatki są złe.

Według Żakowskiego problem wynika w dużej mierze z promowania przez władzę, głównie poprzez edukację, rywalizacji zamiast kooperacji. - To największy grzech ostatniej dekady. Kiedy zdaliśmy sobie sprawę z problemu, zamiast go rozwiązywać, tylko pogłębiamy - zauważył Żakowski.

Cały tekst przeczytasz w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

Więcej o: