Tom Clancy nie żyje. Autor słynnych thrillerów miał 66 lat

Amerykański pisarz Tom Clancy nie żyje - informuje "New York Times". Autor thrillerów sensacyjnych, m.in. "Polowania na Czerwony Październik", miał 66 lat.

Śmierć pisarza potwierdził "NYT" jego agent i rodzina. Na razie nie jest znana przyczyna zgonu Clancy'ego - wiadomo tylko, że zmarł w szpitalu w Baltimore.

Tom Clancy zasłynął jako autor powieści sensacyjnych, osadzonych mocno w realiach międzynarodowej polityki, amerykańskiej armii i służb specjalnych. Jego najsłynniejsze powieści to m.in. "Polowanie na Czerwony Październik", "Czas Patriotów" i "Suma wszystkich strachów". Jego książki zainspirowały też powstanie znanych serii gier komputerowych "Rainbow Six", "Ghost Recon" i "Splinter Cell".

Pisał, jakby wiedział więcej, niż powinien

W tekście z 1987 r., gdy Clancy, niegdyś agent ubezpieczeniowy, był już gwiazdą literatury sensacyjnej, "New York Times" napisał, że wiedzę autora, jego doskonałą znajomość szczegółów dotyczących procedur działania, uzbrojenia i wyposażenia amerykańskiej i radzieckiej armii doceniali nawet wysocy rangą oficerowie armii. Tymczasem Clancy nigdy nawet nie służył w wojsku. Od najmłodszych lat pasjonował się jednak historią marynarki i wojskowości. Wiedzę o technice, taktyce i strategii działania różnych rodzajów wojsk dały pisarzowi czytane wnikliwie podręczniki przeznaczone dla inżynierów i wojskowych. Używając wyłącznie jawnych materiałów, potrafił zbudować w wiarygodny sposób tło przedstawianej historii.

Sposób, w jaki Clancy pisał o wojsku, zaskarbił mu sympatię kręgów związanych z wojskowością, tak w USA, jak i za granicą. Pisarz korzystał z informacji, które słyszał od wojskowych znajomych i wykorzystywał je w kolejnych książkach. W 2003 r. w wywiadzie dla CNN podkreślał jednak wyraźnie, że nigdy nie ujawnił informacji tajnych lub szczegółów działania służb specjalnych, których opisanie mogłoby narazić ich funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo.

Nowe technologie i Jack Ryan

Pisarz był też fanem nowoczesnych technologii. Bohaterowie Clancy'ego często wykorzystują narzędzia, będące szczytem techniki w czasie powstawania powieści. I tak w "Czasie Patriotów" główny bohater Jack Ryan posługuje się szczytem techniki 1987 roku - laptopem.

Cykl książek o Jacku Ryanie to najbardziej znane książki Clancy'ego. W pierwszych (m.in. "Czas Patriotów") jest z początku skromnym wykładowcą historii na akademii amerykańskiej marynarki wojennej. W wyniku przypadkowego splotu okoliczności ratuje księcia i księżną Walii wraz z ich małym synkiem z zamachu przeprowadzonego przez jedną z frakcji Irlandzkiej Armii Republikańskiej. W obawie - słusznej - przed zemstą terrorystów - zaczyna współpracę z CIA.

W kolejnych książkach Ryan jest już agentem tej amerykańskiej służby, dochodzi w niej do wysokich stanowisk, by w jednej z kolejnych książek - zostać prezydentem USA. W najnowszej, przygotowywanej do druku powieści o anglojęzycznym tytule "Command Authority" (wydanie planowane na grudzień 2013 r.) to znów w rękach Ryana leży klucz do tajemnicy przeszłości nowego "silnego człowieka" Kremla.

Clancy radzi, jak pisać

Znana jest rada Clancy'ego dla pisarzy, cytowana przez "Business Insider" . "Pisać uczysz się tak, jak grać w golfa. Robisz to tak długo, aż się nauczysz robić to dobrze. Wielu ludzi myśli, że dzieje się z tobą coś mistycznego, że cię muza całuje w ucho. Ale pisanie nie jest inspirowane z 'góry' - to ciężka praca".

Więcej o: