Kuria Warszawsko-Praska podała nazwisko następcy odwołanego księdza

Jak podała Kuria Warszawsko-Praska, ks. dr Dariusz Szczepaniuk zastąpi odwołanego z funkcji kanclerza ks. Lipkę.

"W dniu dzisiejszym Ks. Abp Henryk Hoser SAC, Biskup Warszawsko-Praski, podjął decyzję o odwołaniu Ks. dra Wojciecha Lipki z funkcji Kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, a na jego miejsce - stosownie do kan. 482 i 483 § 2 - mianował Ks. dra Dariusza Szczepaniuka, dotychczasowego Notariusza Kurii Warszawsko-Praskiej" - czytamy na stronie kurii.

Kanclerz: Czynność seksualna podlega interpretacji

Odwołanie ks. Lipki z funkcji kanclerza to efekt wypowiedzi duchownego podczas niedawnej konferencji w sprawie proboszcza z parafii na Tarchominie.

Przypomnijmy: Grzegorz K. w 2011 r. usłyszał zarzuty molestowania seksualnego, ale jeszcze do niedawna pełnił obowiązki proboszcza. Przez pół roku od usłyszenia wyroku (marzec 2013) nie został odwołany. Przez ten czas pełnił wszystkie obowiązki - odprawiał msze, spowiadał, prowadził też msze dla dzieci. W jego parafii posługę pełniło 32 ministrantów.

Po tym jak sprawa została nagłośniona przez media, głos zabrała Kuria Warszawsko-Praska. Podczas konferencji prasowej ks. Lipka zaznaczył, że diecezja wyjaśniała sprawę skazanego proboszcza wewnętrznymi kanałami. Na uwagę, że duchownego skazano w związku z "innymi czynnościami seksualnymi" wobec nieletniego, ks. Lipka powiedział, że "inna czynność seksualna" to "kwestia podlegająca interpretacji". Według TVN w akcie oskarżenia napisano, że doszło do "przytulania, całowania w ucho, wkładania języka do ucha".

Abp Hoser przeprosił za wypowiedzi ks. Lipki.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: