Ku-Klux-Klan szykuje akcję przeciwko Obamie i imigrantom. Dostali oficjalną zgodę

Rasistowska organizacja Ku-Klux-Klan dostała oficjalną zgodę władz na przeprowadzenie akcji w Gettysburgu w stanie Pensylwania. Szykują protest przeciwko Barackowi Obamie i nielegalnym imigrantom - informuje serwis Russia Today.

- To będzie akcja przeciwko Barackowi Obamie, który objął prezydenturę z naruszeniem konstytucji i nielegalnym imigrantom, a za przywróceniem porządku w naszym kraju - zapowiada przedstawiciel Ku-Klux-Klanu Richard Preston cytowany przez Russia Today .

Obama nie ma prawa być prezydentem?

Zdaniem członków rasistowskiej organizacji, Obama "nigdy nie udowodnił, że urodził się na terytorium USA", co jest warunkiem ubiegania się o prezydenturę. Przeciwnicy Obamy już w czasie kampanii wyborczej twierdzili, że urodził się w Kenii i został przywieziony później do Stanów Zjednoczonych. Ku-Klux-Klanu nie przekonała prezentacja oryginału aktu urodzenia udostępniona przez władze Hawajów.

Radykalna organizacja zamierza domagać się też rozwiązania problemu nielegalnej imigracji. Ku-Klux-Klan chce "zamknięcia granic USA" i deportacji tych, którzy w Stanach Zjednoczonych znaleźli się bezprawnie. - Nie możemy pełnić funkcji "światowego żandarma", jeśli nie potrafimy zadbać o porządek na swoim terenie - twierdzi Preston.

Wolność słowa dla wszystkich

Zgodę na weekendowy protest, w którym mają wziąć udział tysiące zwolenników radykalnej organizacji, wydały władze Militarnego Parku Narodowego w Gettysburgu. To miejsce historyczne, upamiętniające decydującą bitwę wojny secesyjnej z 1863 r. Uzasadnienie? Zapisane w konstytucji prawo do wolności słowa i swobody zgromadzeń.

Decyzja władz parku oburzyła część lokalne społeczności. Mieszkańcy zapowiadają protesty. Niewykluczone, że dojdzie do starć między zwolennikami i przeciwnikami Ku-Klux-Klanu.

Ku-Klux-Klan nadal walczy

Ku Klux Klan to częściowo zakonspirowana organizacja walcząca o utrzymanie supremacji białych w USA. Powstała w XIX wieku, po wojnie secesyjnej, na południu Stanów Zjednoczonych, w miejscowości Pulaski w stanie Tennessee. Jej członkowie walczą o ograniczenie praw afroamerykanów, Żydów i katolików. Na swoim koncie mają liczne przestępstwa: podpalenia, pobicia i zabójstwa na tle rasowym.

Organizacja była kilkakrotnie rozwiązywana i aktywnie zwalczana przez władze. Odrodziła się w 1945 r., ale przez długi czas liczba jej członków systematycznie spadała. W ostatnich latach Ku-Klux-Klan jest coraz bardziej widoczny w amerykańskiej przestrzeni publicznej. Swoje "oddziały" mają też w Europie, m.in. w Niemczech.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: