Teksas. Lekarze myśleli, że jest kryptoalkoholikiem. Okazało się, że jego organizm sam produkuje alkohol

W Teksasie do szpitala trafia mężczyzna z 3,7 prom. alkoholu we krwi. Zapewnia, że nie bierze alkoholu do ust. Lekarze stwierdzają, że jego organizm sam wytwarza alkohol.

Początkowo lekarze szpitala w Carthage, podobnie jak rodzina pacjenta, nie dowierzali, że 61-letni Teksańczyk nie bierze do ust alkoholu, a mimo tego ma objawy zatrucia alkoholowego i stężenie 3,7 prom. alkoholu we krwi. Przypadki zatrucia alkoholowego występowały u niego kilkakrotnie, mimo że mężczyzna nie pił. Rodzina nie dawała temu wiary, sądząc, że mężczyzna pije potajemnie.

O przypadku tym donosiła amerykańska stacja radiowa NPR na swoim blogu dietetycznym "The Salt", powołując się na informacje fachowego czasopisma "Journal of Clinical Medicine", gdzie dokładnie przedstawiano przebieg i przyczynę tego, jak się okazało, rzadkiego schorzenia.

Drożdże plus cukier = alkohol

Teksańczyk w 2004 r. przeszedł operację stopy i od tego czasu wielokrotnie występowały u niego nagłe i niespodziewane zatrucia alkoholowe.

- Ni z tego, ni z owego nagle był kompletnie pijany - cytuje przełożoną pielęgniarek szpitala w Carthage stacja NPR. Lekarze podejrzewają, że mają jednak do czynienia z kryptoalkoholikiem, zanim sprawą nie zajął się gastroloenterolog. W przewodzie pokarmowym pacjenta odkrył on ślady drożdży i przeprowadził z pacjentem specjalne badanie.

Mężczyzna został zamknięty w odosobnionym pomieszczeniu, sprawdzono jego rzeczy, by upewnić się, że nigdzie nie ukrył alkoholu, po czym podawano mu jedzenie zawierające węglowodany.

Lekarze stwierdzili, że po spożyciu węglowodanów mężczyzna był pijany. Działo się tak za sprawą drożdży, które miał w przewodzie pokarmowym. Żywiły się one cukrami prostymi, produkując alkohol.

Drożdże górą

Na świecie odnotowano tylko kilka podobnych przypadków i kładzie się je na karb wcześniej przeprowadzonych u pacjentów terapii antybiotykowych.

U 61-letniego Teksańczyka terapię taką zastosowano po operacji stopy, która pociągnęła za sobą infekcję grzybiczą. Normalnie bakterie w przewodzie pokarmowym niszczą drożdże, lecz w przypadku podawania antybiotyków, równowaga ta może zostać zachwiana i drożdżaki mają przewagę.

Pacjentowi z Teksasu mogła pomóc tylko ścisła dieta eliminująca cukry proste.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: