ONZ: Za globalne ocieplenie odpowiada człowiek. Temperatura w XXI w. może wzrosnąć nawet o 4,8 stopni

Czołowi specjaliści mówią, że jeszcze nigdy nie byli tak pewni stwierdzenia, że za efekt globalnego ocieplenia odpowiada człowiek. - Temperatura w XXI w. może wzrosnąć od 0.3 do 4.8 stopni Celsjusza - twierdzą.

"To bardzo prawdopodobne, że ingerencja człowieka jest dominującą przyczyną obserwowanego ocieplenia w połowie XX wieku " - czytamy w podsumowaniu po tygodniowym spotkaniu naukowców w Sztokholmie.

Odpowiedzialność człowieka za przyczyny globalnego ocieplenia od połowy XX wieku nazywana jest jako "bardzo prawdopodobna", co jest zmianą do poprzednich sprawozdań z 2007 i 2001 r., w których określano ją słowem "prawdopodobnie".

Temperatura wzrośnie nawet o 4,8 stopni

Podczas panelu zaprezentowano najnowszy raport. Wynika z niego m.in., że temperatura w XXI w. może wzrosnąć od 0.3 do 4.8 stopni Celsjusza. Poziom wody w morzach może podnieść się od 26 do 82 cm pod koniec XXI w. Najgorszy scenariusz zakłada wzrost o 98 cm w 2100 r. To samo sprawozdanie z 2001 r. zakładało maksymalny wzrost do 59 cm, ale naukowcy nie wzięli pod uwagę topnień w Grenlandii i na Antarktydzie.

Raport mówi także o podwojeniu się dwutlenku węgla w atmosferze, co może spowodować ocieplenie od 1,5 do 4,5 stopni. To o dwa stopnie mniej, niż zakładał raport z 2007 r.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o: