"Biała wdowa" poszukiwana w Kenii. Alert Interpolu

Znana międzynarodowa terrorystka Samantha Lewthwaite, nazywana "białą wdową", mogła być widziana w Kenii - alarmuje Interpol. Nie podano więcej szczegółów, ale pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, że kobieta była obecna w Nairobi podczas ataku na centrum handlowe. Zginęło wówczas 67 osób.

Międzynarodowa policja alarmuje, że 29-letnia pochodząca z Wielkiej Brytanii terrorystka jest poszukiwana w Kenii pod zarzutem posiadania materiałów wybuchowych oraz konspiracji w celu popełnienia przestępstwa. Samantha Lewthwaite prawdopodobnie posługuje się pseudonimem Natalie Webb. Jest żoną Germaine'a Lindsaya - muzułmańskiego terrorysty, współodpowiedzialnego za zamachy w Londynie w 2005 roku.

Biała Wdowa prawdopodobnie kilka lat temu opuściła Wielką Brytanię. Został za nią wysłany list gończy. Interpol i kenijskie władze obawiają się, że terrorystka planuje zamachy na luksusowe hotele i restauracje w Kenii. Prawdopodobnie kobieta niedawno była widziana w Nairobi podczas ataku na centrum handlowe. Te informacje nie są oficjalnie potwierdzone, jednak brytyjska policja łączy ją z islamistycznym ruchem al-Shabaab odpowiedzialnym za zamach.

"Wiemy, jakie zagrożenie stanowi ta kobieta"

Z zeznań świadków ataku w Nairobi wynika, że podczas ataku po stronie zamachowców pojawiła się zamaskowana biała kobieta. Jednak organizacja al-Shabaab napisała na Twitterze, że "ich siostra nie była zaangażowana w tę operację". Rzecznik prasowy Interpolu odmówił odpowiedzi na pytanie o to, kiedy Kenia złożyła wniosek o wydanie alertu ws. Samanthy Lewthwaite.

- Kenijskie władze zapewniły, że wszystkie 190 państw członkowskich Interpolu zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie stanowi ta kobieta - stwierdził w oficjalnym oświadczeniu sekretarz międzynarodowej policji. - Nie tylko w regionie, ale na całym świecie - dodał.

"Tak, jestem kobietą, ale kobietą, która wierzy w dżihad"

Nazwisko Samanthy wypłynęło w brytyjskiej prasie ponad rok temu również w związku z podejrzeniami o spisek mający na celu atak na prestiżową angielską szkołę w Eton. Jeden z brytyjskich tabloidów zamieścił wówczas fragmenty internetowego dziennika pisanego przez "białą wdowę", która wyznawała: - Tak, jestem kobietą, ale kobietą, która wierzy w dżihad i wyższość islamu.

Wiadomo także, że Lewthwaite po śmierci męża związała się z Habibem Ghanim, znanym także jako Osama al-Britani bądź Szejk Osama al-Muhadżir. Urodziła mu dziecko. Niedawno mieli wziąć ślub. Jednak, według doniesień z początku miesiąca, Ghani zginął w Somalii.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji za granicą? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: