Badania: Polacy na Wyspach częściej zdradzają i podejmują ryzykowne zachowania seksualne

- Częściej zdradzają i mają więcej stresu - to Polacy w Wielkiej Brytanii. Zwyczaje emigrantów na Wyspach przebadali naukowcy z Uniwersytetu na Obczyźnie.

To stres jest ich największym wrogiem. Ponad 40 procent Polaków na emigracji przeżywa silne stany napięcia nerwowego. - Powodów jest kilka - mówi doktor Agata Smoleń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Po pierwsze, bariera językowa. Nawet osoby, które dobrze znają język, mają problem z komunikacją, problemy finansowe, rozłąkę z rodziną czy partnerem - mówi.

Anonimowe ankiety wypełniło blisko pół tysiąca osób. Wynika z nich, że Polacy na Wyspach dwa razy częściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne niż rodacy w kraju. - Co zaskakuje, kobiety aż cztery razy częściej - twierdzi Grażyna Czubińska z Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie. - W kraju takim zachowaniom zwykle towarzyszy alkohol, w Wielkiej Brytanii to narkotyki. Poza tym kobiety korzystają z różnych form realizowania swoich potrzeb seksualnych, jak swingowanie, seks grupowy, wirtualny - wylicza.

Jednak według badań emigranci dużo rzadziej korzystają z usług prostytutek. Za to trzykrotnie częściej dostają lub oferują seks za przysługę. - W zamian za wspólne mieszkanie, znalezienie pracy, posprzątanie czy ugotowanie - wymienia Czubińska.

Wielka Brytania ma najwyższy w Europie wskaźnik zakażeń wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Według danych Office for National Statistics na Wyspach żyje około 750 tysięcy Polaków.