Holland: Polska stała się chora. Kaczyński i Macierewicz manipulują ludźmi

- Polska stała się chora, tego wirusa w jej organizm wprowadzili określeni ludzie. I będą za to odpowiadać przed historią - mówiła w "Kropce nad i" Agnieszka Holland. Jak wyjaśniła, jej zdaniem Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński manipulują ludźmi, powtarzając im kłamstwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Holland w rozmowie z Moniką Olejnik odniosła się do ostatnich kontrowersji wokół ekspertów zespołu Antoniego Macierewicza, zajmujących się badaniem przyczyn katastrofy smoleńskiej. Reżyser oceniła, że promowanie teorii spiskowych przez nich "jest haniebne i szalenie szkodliwe" i "pierze mózgi ludziom w Polsce".

- Spowodowało to, że Polska stała się krajem, który jest kruchy, który stał się chwiejny wewnętrznie, moralnie. Polska stała się chora i tego wirusa w jej organizm wprowadzili określeni ludzie. I będą za to odpowiadać przed historią - powiedziała.

Teorie spiskowe powinny być dawno zweryfikowane przez PAN

- Niektórzy ludzie mają predyspozycje do tego, żeby widzieć jakiś spisek. Mają po prostu tak skonstruowaną psychikę, że łatwiej im sobie wytłumaczyć rzeczywistość przez spisek - wyjaśniała.

- Są też ludzie, którzy nie są w stanie poradzić sobie z banalnością śmierci - dodała Holland i stwierdziła, że takie osoby szukają przyczyn, które "nadają sens temu, co nie ma sensu". Zdaniem reżyser teorie spiskowe ws. katastrofy powinny być dawno zweryfikowane przez PAN.

Holland: Mamy do czynienia z absolutnie cyniczną manipulacją

Holland oceniła także, że Polska jest obecnie podzielona, jednak nie to jest najgorsze. - Mamy do czynienia z absolutnie cyniczną manipulacją polityczną ze strony na pewno Antoniego Macierewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Oni stosują pewną socjotechnikę, która była już wypróbowana przez różne osoby - kłamstwo tysiąckrotnie powtarzane staje się prawdą - mówiła.

Zdaniem Holland Kaczyński próbuje destabilizować swoich przeciwników, "bombardując ich oskarżeniami". - Premier od pierwszego dnia [po katastrofie - red.] był oskarżany i stał się stroną - mówiła i dodała, że w taki sam sposób wcześniej został przez Kaczyńskiego zdyskredytowany Wałęsa, któremu zarzucono, że był agentem bezpieki.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej w Tvn24.pl >>

Więcej o: