Kenia. Koniec akcji w centrum handlowym. Prezydent: Terroryści zostali pokonani

Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta poinformował, że terroryści, którzy napadli na centrum handlowe w Nairobi, zostali pokonani i ogłosił trzydniową żałobę narodową. Bilans ofiar ataku wzrósł do 72 osób. Trzy piętra oblężonego centrum handlowego zawaliły się w trakcie akcji. Niewykluczone, że pod gruzami znajdują się ciała ofiar.

Według prezydenta, który wieczorem przemawiał w telewizji, w następstwie ataku grupy terrorystów na mall w Nairobi poszkodowanych zostało 240 osób, przy czym zginęło co najmniej 67 osób, w tym 61 cywilów i sześciu funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. - Zabitych zostało 5 napastników, a 11 aresztowano - powiedział Kenyatta.

Prezydent Kenii zaznaczył, że to wstępny bilans. Poinformował, że trzy kondygnacje centrum zawaliły się, a pod gruzami, jak powiedział, "jest wiele ciał". - Ogłaszam trzydniową żałobę narodową począwszy od środy - oświadczył prezydent.

"Amerykanie i Brytyjka wśród napastników". Biała Wdowa? "Całkiem możliwe"

W czasie trwającego od soboty ataku na centrum handlowe w Nairobi zginęły co najmniej 72 osoby; ponad 60 uważa się za zaginione, a blisko 200 ludzi zostało rannych. Do oblężenia kompleksu przyznało się radykalne somalijskie ugrupowanie Al-Szabab, mające powiązania z Al-Kaidą.

Wczoraj "Business Insider" informował, że podczas ataku islamistów w Nairobi mogła być widziana jedna z najbardziej poszukiwanych kobiet świata. Nazywana "Białą Wdową" Samantha Lewthwaite to pochodząca z Wielkiej Brytanii muzułmanka. Jest jedną z najgroźniejszych znanych terrorystek. Jej mąż w 2005 r. wysadził się w londyńskim metrze, a ona sama uciekła z kraju. Według doniesień miała ukrywać się właśnie w Afryce.

Eksperci pracują nad ustaleniem narodowości terrorystów

Szefowa kenijskiej dyplomacji Amina Mohamed w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS poinformowała, że wśród napastników znajdowali się Brytyjka oraz dwóch lub trzech Amerykanów. - Jest takie prawdopodobieństwo, ale nic nie jest jeszcze przesądzone - tak na pytanie, czy "Biała Wdowa" może mieć związek z atakiem w Kenii, odpowiedziało źródło agencji Reuters w brytyjskich służbach.

Prezydent Kenii przyznał, że władze nie mogą na razie potwierdzić informacji służb wywiadowczych, sugerujących, że w ataku uczestniczyła Brytyjka i dwóch czy trzech obywateli USA. - Nie możemy obecnie potwierdzić szczegółów, lecz nasi eksperci pracują nad ustaleniem narodowości terrorystów - dodał.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje ws. zamachu w Nairobi? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: