Sukces w walce z wirusem HIV: jedna trzecia zakażeń mniej niż przed dekadą

Jak wynika z raportu ONZ, w ostatniej dekadzie znacząco zmalała liczba nowych zakażeń wirusem HIV. Największy spadek - o ponad połowę - odnotowano u dzieci. Mniej jest też zgonów spowodowanych wirusem.

260 tys. dzieci zostało w ubiegłym roku zakażonych wirusem HIV. To aż 52 proc. mniej niż w 2001 r. W sumie liczba zakażeń we wszystkich grupach wiekowych spadła do 2,3 mln rocznie. To o jedną trzecią mniej niż przed dekadą - wynika z raportu ONZ .

Przełom w walce z epidemią?

Spadek liczby zakażeń to - w ocenie ekspertów ONZ - efekt konsekwentnie prowadzonych programów profilaktycznych. - Zaczynamy widzieć realne rezultaty działań interwencyjnych z ostatniej dekady - mówi Mitchell Warren z AVAC - organizacji zajmującej się prewencją wirusa HIV.

Największym sukcesem okazały się programy zmniejszające transmisję wirusa HIV z organizmu matki do organizmu dziecka. W ciągu ostatniej dekady znacząco zwiększyła się też dostępność środków hamujących rozwój wirusa. Coraz częściej korzystają z nich także osoby o niskich zarobkach.

Twórcy raportu podkreślają jednak, że w walce z wirusem HIV pozostało jeszcze wiele do zrobienia. - Dane są powodem do radości, ale musimy być cały czas czujni. Nawet nie zbliżyliśmy się jeszcze do końca epidemii - mówi Mitchell Warren.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie.

Więcej o: