Chiny wydzierżawią ziemię na Ukrainie. Aż trzy miliony hektarów

Chiny będą dzierżawić 3 mln hektarów ukraińskich użytków rolnych przez najbliższe 50 lat. To próba rozwiązania chińskiego problemu z rosnącym zapotrzebowaniem na żywność - informuje serwis Foreign Policy.

Chiny podpisały umowę z ukraińską firmą KSG Agro. Jak podaje serwis Foreign Policy , na razie dzierżawa obejmie 100 tys. hektarów, ostatecznie ma to być obszar o wielkości 3 mln hektarów (to obszar wielkości jednej szóstej użytków rolnych w Polsce). Jak podaje serwis Forsal.pl, powołując się na dziennik South China Morning Post, Chiny będą płacić Ukrainie 2,6 mld dolarów rocznie.

Ziemia będzie wykorzystywana do uprawy zboża, które następnie będzie po preferencyjnych cenach sprzedawane w dwóch chińskich koncernach państwowych.

Więcej ludzi, za mało żywności

Populacja Chin zwiększa się w szybkim tempie. Chiny zamieszkuje jedna piąta ludności świata, jednak należy do nich tylko 9 proc. światowych terytoriów. To generuje coraz większe problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości żywności, szczególnie że popyt rośnie wraz ze wzrostem dochodów.

Z tego względu Chiny są zmuszone poszukiwać zagranicznych spółek rolnych, które wesprą je w pozyskiwaniu żywności. Wcześniej zainwestowały już w Ameryce Południowej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: