Smolar: PiS żywi się znudzeniem Platformą i strachem przed przyszłością

Według prof. Aleksandra Smolara znacznie zmniejszył się strach Polaków przed Prawem i Sprawiedliwością. Równocześnie pojawił się nowy fakt, czyli znudzenie Platformą i strach przed przyszłością, czym ?żywi się PiS?.

Jedną z najskuteczniejszych broni Platformy Obywatelskiej, które dały partii sukcesy wyborcze, było zawsze straszenie Prawem i Sprawiedliwością.

Ale prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego, uważa, że strach przed PiS znacznie osłabł. - Jest przecież całe pokolenie, które w ogóle nie pamięta rządów Prawa i Sprawiedliwości. Nowym faktem jest to, że PiS żywi się znudzeniem Platformą i obawami ludzi przed przyszłością - mówił gość "Poranka Radia TOK FM".

Strach przed partią Jarosława Kaczyńskiego jest mniejszy, ale - jak podkreślał prof. Smolar - najlepszym "pomocnikiem" Platformy, która chce straszyć Prawem i Sprawiedliwością, jest sam PiS. Bo mimo że Kaczyński "uspokoił swój język", zdarzają mu się wypowiedzi w starym stylu. Tak było np. w przypadku słynnego wywiadu dla "Rzeczpospolitej", w którym prezes wziął się m.in. za "prześwietlanie" przeszłości polskich biznesmenów i dyskredytowanie współpracowników prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Prezes próbuje nas nabrać. Boże, miej nas w opiece" Sekielski o wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego

Swoje zasługi ma też Antoni Macierewicz, którego wypowiedzi powodują, że - jak stwierdził prezes Fundacji Batorego - "ludzie czują ciarki na plecach".

Smolar krytykuje Kleibera, za pomysł debaty ekspertów o katastrofie smoleńskiej: Jak można stwarzać wrażenie, że to są równe strony?>>

Więcej o: