Afganistan: wielka operacja antynarkotykowa. Afgańscy policjanci przejęli opium i heroinę w Prowincji Ghazni

230 kg opium i 11 kg heroiny przejęli afgańscy policjanci podczas dwóch operacji przeprowadzonych w prowincji Ghazni. Operację informacyjnie wspierały komórki Polskich Sił Zadaniowych - informuje rzecznik prasowy PKW Afganistan mjr Dariusz Osowski.

W ubiegłym tygodniu afgańscy policjanci podczas dwóch operacji przeprowadzonych w prowincji Ghazni przejęli 230 kg opium i 11 kg heroiny. W pierwszej z operacji przeprowadzonej w miejscowości Rawza, oddalonej o ok. 5 km od Ghazni zatrzymano samochód z 217 kg opium i 11 kg heroiny, kolejne 13 kg opium zatrzymano w samym Ghazni. Zatrzymano również kierowców przewożących narkotyki w specjalnie przystosowanych do tego pojazdach.

Narkotyki były transportowane z Jalalabadu do Iranu, skąd dalej tzw. Szlakiem Bałkańskim trafiają przez Turcję na rynek europejski.

Polskie siły wspierają afgańską policję

Były to samodzielne operacje Afghan Uniform Police (AUP) przeprowadzone we współpracy z Polskimi Siłami Zadaniowymi. Afgańskie Siły Bezpieczeństwa prowincji Ghazni wspierane są przez polskie Zespoły Doradcze PAT pod względem operacyjnym, wykorzystując szerokie przygotowanie informacyjne wykonywane przez polskie służby.

Afganistan jest potentatem w światowej produkcji heroiny i opium, a także znaczącym producentem marihuany i haszyszu. Zwalczenie problemu narkotyków w Afganistanie jest jednym z ważniejszych wyzwań dla afgańskich władz. Wspólne działania polskich żołnierzy z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa miały również wpływ na zmniejszenie ilości narkotyków w Europie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji za granicą? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: