Konstancin-Jeziorna. Zbiorowe zatrucie niemieckiej młodzieży na wymianie w Polsce

26 osób trafiło do szpitali w Warszawie i okolicach z powodu zatrucia pokarmowego. 15 zostanie w szpitalach na noc. Jak ustaliło Radio TOK FM, większość z tej grupy to niemieccy uczniowie, którzy przebywali na wymianie szkolnej w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie.

- Ponad 20 osób ma typowe objawy zatrucia pokarmowego: biegunkę, wymioty i omdlenia - powiedział lek. med. Henryk Mędykowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piasecznie.

Jak z kolei poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, zatruciu uległo 21 dzieci i pięć osób dorosłych z Niemiec. Na miejsce skierowano osiem karetek pogotowia. Lekarz Koordynator Ratownictwa Medycznego koordynuje umieszczenie dzieci w ok. siedmiu szpitalach w Warszawie i okolicach. O sytuacji powiadomiono ambasadę Niemiec.

15 osób zostanie w szpitalach na noc

W czterech szpitalach w Warszawie i okolicach na noc pozostanie ok. 15 osób. W każdym szpitalu jest dorosły opiekun. Pozostałe osoby zostały przekwaterowane, również będą pod opieką lekarską.

Jest to grupa dzieci w wieku 13-14 lat, która przyjechała do Polski w ramach wymiany młodzieży między klubami sportowymi.

Stan pacjentów jest dobry

Nie wiadomo jeszcze, jaka może być przyczyna zatrucia. - Na ustalenie przyczyny trzeba będzie poczekać co najmniej 72 godziny, tyle trwają takie badania. Ale obawy wskazują na popularnego rotawirusa lub salmonellę - powiedział Mędykowski. Stan pacjentów jest obecnie dobry, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Chcesz na bieżąco otrzymywać najważniejsze informacje? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: