"Deformacje mediów są jak biblijne węże o palącym jadzie". Abp Hoser do dziennikarzy

- Jak pieniądz ma być narzędziem sprawiedliwości, tak słowo czy obraz medialny powinien być narzędziem prawdy - mówił abp Henryk Hoser, który w sobotę w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana modlił się za dziennikarzy i ludzi pracujących w mediach. - My nie jesteśmy twórcami prawdy, ale jej sługami i odkrywcami - mówił w homilii. Deformacje świata mediów porównał do biblijnych węży o palącym jadzie.

- Słowo i obraz medialny powinny być narzędziami prawdy - podkreślił abp Henryk Hoser. Z okazji jutrzejszego Dnia Środków Społecznego Przekazu biskup warszawsko-praski modlił się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana za dziennikarzy i ludzi pracujących w mediach. W homilii abp Hoser przypomniał, że zadaniem mediów jest służba społeczeństwu, tymczasem rządzący posługują się nimi dla swoich celów. - Jak pieniądz ma być narzędziem sprawiedliwości, tak słowo czy obraz medialny powinien być narzędziem prawdy - podkreślił arcybiskup.

Zwrócił on także uwagę na znaczenie prawdy, która "stała się dziś centralnym problem debaty cywilizacyjnej". - Cokolwiek robimy, mówimy czy wyrażamy, musimy się odnieść do związku bądź braku tego związku z prawdą, która jest niezmienna, nie jest koniunkturalna, ale zawsze dla każdego ta sama i która znajduje się poza nami - zaznaczył abp Hoser. - My nie jesteśmy twórcami prawdy, ale jej sługami i odkrywcami.

- W epoce skrajnego subiektywizmu odrzuca się dziś pojęcie prawdy obiektywnej, czego najlepszym przykładem są media. W konsekwencji wielu dziennikarzy przeżywa konflikt sumienia w związku z tym, co im każą robić - zauważył biskup warszawsko-praski.

Stwierdził on, że nie będzie przesadą przyrównanie pewnych deformacji świata mediów do biblijnych węży o palącym jadzie, które kąsają ludzi, powodując, że stają się oni gorsi, a często coś w nich umiera. - Bądźcie zatem takim miedzianym wężem powieszonym na krzyżu, który jest źródłem zdrowia, zbawienia i radości - zaapelował do dziennikarzy abp Hoser.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony będzie jutro pod hasłem "Portale społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji".

Więcej o: