Platforma wyprzedziła PiS. "Drugi raz z rzędu". Podniosą się? Pięć partii w Sejmie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie września, 25 proc. poparcia otrzymałaby PO, a 23 proc. PiS - wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD z 10-procentowym poparciem, PSL - 6 proc. i Ruch Palikota - 5 proc.

Jak podaje CBOS, poparcie dla Platformy Obywatelskiej nie zmieniło się w stosunku do sierpniowego badania, zaś dla PiS spadło o 1 pkt proc. Poparcie dla SLD wzrosło o 1 pkt proc., podobnie jak dla PSL. Ruch Palikota odnotował wzrost o 3 pkt proc. Poniżej progu wyborczego znalazły się: Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 2 proc., Prawica Rzeczypospolitej - 1 proc. Solidarna Polska, PJN i Polska Partia Pracy - zerowe poparcie.

Frekwencja? 54 proc.

Według sondażu frekwencja wyniosłaby 54 proc. - o 2 pkt proc. więcej niż w badaniu z sierpnia. 18 proc. badanych było niezdecydowanych, czy wziąć udział w wyborach parlamentarnych, a 28 proc. na pewno nie wzięłoby w nich udziału.

CBOS zaznacza, że "w porównaniu z wynikami z sierpnia preferencje partyjne Polaków zmieniły się tylko w małym stopniu", a zdeklarowani wyborcy dzielą się na trzy podobnie liczne grupy: zwolenników PO (25 proc.), zwolenników PiS (23 proc.) oraz najliczniejszą grupę osób, które nie wiedzą, na kogo głosować (26 proc.).

Poprawa wyników partii lewicowych

Ośrodek zwraca też uwagę, że "dobry wynik osiągnęły we wrześniu obie partie lewicowe". "Notowania z górnego pułapu swoich aktualnych możliwości osiągnęło SLD, popierane przez jedną dziesiątą zdeklarowanych wyborców. Także Ruch Palikota w tym miesiącu wyraźnie zyskał zwolenników" - zaznaczono. Sondaż CBOS przeprowadzono 5-12 września na liczącej 911 osób reprezentatywnej próbie losowo wybranych dorosłych mieszkańców Polski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: