Polska ambasada radzi jak mało płacić naszym rodakom. Duńska minister oburzona

Duński rząd domaga się wyjaśnień ws. poradnika polskiej ambasady dla naszych przedsiębiorców. W broszurze znalazły się informacje, jak unikać duńskich związków zawodowych i płacić możliwie mało. Polscy dyplomaci oskarżenia nazywają "nieuzasadnionymi".

Informacje o sytuacji w Danii dostaliśmy na Alert24.pl. - Od niedzieli jest w Danii afera. Polska ambasada wydała broszurkę, w której radzi, najkrócej rzecz ujmując, jak polskie firmy mają uniknąć płacenia swoim pracownikom tyle, ile wymaga tzw. układ zbiorowy i oskarża związki zawodowe o "nielegalne działania" - napisała na Alert24.pl pani Marta.

"Oczekuje na reakcję Ambasady RP jeszcze w tym tygodniu"

"Minister pracy, Mette Frederiksen (Socjaldemokracja), rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie. Podkreśliła, że oczekuje na reakcję ambasady RP jeszcze w tym tygodniu", czytamy w serwisie "Copenhagen Post". - Poprosiłam urzędników o kontakt z ambasadą Polski. Chcę wyjaśnić wszelkie nieporozumienia - powiedziała gazecie "Berlingske" Frederiksen.

Polska ambasada w broszurze skierowanej do polskich przedsiębiorców radzi, aby unikali duńskich związków zawodowych. Oskarża je o stosowanie nielegalnych metod zmuszających polskie firmy do płacenia duńskich wynagrodzeń. "W praktyce, związki zmuszają polskie firmy różnymi sposobami, często nielegalnymi działaniami, do zawierania zbiorowych układów pracy" - napisano w dyplomatycznej publikacji.

"Miała zapoznać firmy z obowiązującym w Danii prawem"

Napisano także, by nie ujawniać warunków płacowych pracowników podkreślając, że związki zawodowe nie mają prawa do takich informacji.

Ambasador Rafał Wiśniewski odmówił komentarza magazynowi "Fagbladet 3F". Rzecznik ambasady Jacek Wójcikowski w oświadczeniu napisał, że publikacja miała zapoznać firmy z obowiązującym w Danii prawem. "Polscy przedsiębiorcy nie powinni unikać spotkań ze związkami. Powinni przeczytać i zrozumieć to, co podpisują" - podkreślił.

Według związkowego magazynu "Fagbladet 3F", jednym z autorów poradnika jest osoba posiadająca cztery firmy, które oszukiwały swoich polskich pracowników ws. wynagrodzeń.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji za granicą? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: