Jacek Żalek odchodzi z PO: Moim hasłem wyborczym było serce do walki, nie zakneblowane usta

Poseł Jacek Żalek odchodzi z Platformy Obywatelskiej. To trzeci poseł PO w ostatnich tygodniach, który opuszcza partię. Wcześniej zrobili to John Godson i Jarosław Gowin.

- Odchodzę z Platformy Obywatelskiej. Moim hasłem wyborczym było serce do walki, nie zakneblowane usta. Moja decyzja ma związek z zawieszeniem mnie w prawach członka klubu PO. Bez podjęcia dialogu trudno będzie współpracować. Nie chcę być w sytuacji, w której walczę z własną partią - wyjaśnia poseł Jacek Żalek.

Pytany, czy jego decyzja ma związek z obecnymi protestami, Żalek odpowiada: - Miliony Polaków zaufało nam, że będziemy budować najwięcej autostrad - budujemy najdrożej, że obniżymy podatki - podnosimy je, że podniesiemy poziom edukacji - on się obniża, że stworzymy nowe miejsca pracy - ich dla młodych ludzi nie ma - tłumaczy były poseł PO.

Gowin stworzy nową partię?

Jak poseł wyobraża sobie swoją polityczną przyszłość? - Jak do tej pory. Będę walczył o sprawy, które są mi bliskie. W momencie, w którym okazało się, że z kolegami z PO różnimy się w fundamentalnych kwestiach gospodarczych stwierdziłem, że nie będę walczył z własną partią - wyjaśnia. Dodał, że będzie apelował do Jarosława Gowina, aby zjednoczył wokół siebie ludzi, którzy byliby w stanie utworzyć nową partię. - Mam nadzieję, że minister Gowin przywróci nadzieję tym Polakom, którzy czują, że dzisiaj nie są reprezentowani w Sejmie - odpowiada.

Koalicja ma problem?

Po odejściu Żalka klub PO liczy 203 posłów; wcześniej z partii i klubu odeszli John Godson i Jarosław Gowin. Koalicja PO-PSL ma obecnie w Sejmie dokładnie 232 głosy, większość parlamentarna liczy 231.

Chcesz na bieżąco otrzymywać informacje ze świata polityki? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o: