W Watykanie seks z 12-latkami już nielegalny

W Watykanie nie można już legalnie uprawiać seksu z 12-latkami. Wprowadzona restrukturyzacja kodeksu karnego obowiązującego na terenie Stolicy Apostolskiej podnosi wiek przyzwolenia na czynności seksualne do 18 lat. Zmiany zainicjował papież Franciszek.

Zlikwidowany anachronizm prawny miał swoje źródła końcu lat 20. XX wieku, kiedy Watykan i państwo włoskie podpisali Traktaty Laterańskie. Stolica Apostolska przyjęła wtedy kodeks karny obowiązujący we Włoszech, który uznawał seks z 12-letnią osobą za legalny, pod warunkiem wyrażenia przez nią zgody. Aż do lipca tego roku przepis nie został uaktualniony.

Zmiany w kodeksie zostały zainicjowane przez Franciszka i weszły w życie w lipcu tego roku. Nowy kodeks przewiduje też wyższe kary dla pedofilów.

Papież zarządził też przyjęcie przez Watykan międzynarodowych norm służących zapobieganiu międzynarodowej działalności przestępczej. - Przyjęcie odpowiednich instrumentów prawnych w celu zapobiegania i przeciwdziałania działalności przestępczej, poprzez promowanie międzynarodowej współpracy sądowej w sprawach karnych jest konieczne - tłumaczy Franciszek w oświadczeniu wydanym przez Stolicę Apostolską.

"Zmiany kosmetyczne"

Zgodnie z nowymi przepisami seks z osobą poniżej 18. roku życia lub posiadanie pornografii dziecięcej będą zagrożone karą do 12 lat więzienia.

Amerykański Survivors Network of those Abused by Priests (zajmujący się pomocą ofiarom molestowania seksualnego przez księży, znany pod skrótem SNAP) nazwał zmiany jedynie kosmetycznymi.

Więcej o: