Buzek: Polska powinna rozważyć zaangażowanie w Syrii

- Mam nadzieję, że po decyzji Amerykanów i Francuzów przeanalizujemy za i przeciw [udziałowi Polski w ew. wojnie w Syrii - red.], jakie możemy mieć korzyści, jeśli chodzi o ceny gazu, ceny ropy. Od tego może w przyszłości zależeć to, jak się będzie zachowywał Gazprom na rynku europejskim - powiedział Jerzy Buzek w Radiu ZET.

Były premier zwrócił uwagę, że choć w krajach Unii Europejskiej są duże rozbieżności, interwencja w Syrii jest szalenie ważna. Trzeba jednak poczekać na wyniki prac specjalistów, którzy byli w Syrii, a teraz na podstawie pobranych z miejsca ataku chemicznego próbek przygotowują raport.

Kongres podzielony w sprawie interwencji

Zdaniem Jerzego Buzka najważniejsze w tej sprawie będzie jednak stanowisko Kongresu USA, choć decyzja na "tak" w sprawie ataku nie jest wcale pewna. - Senatorowie wracają z urlopów, a tam gdzie byli, wśród swoich wyborców, jest raczej sprzeciw wobec interwencji - ocenił Buzek.

Kompromitacja ws. Iraku nie zwalania nas od działania

Były premier zwrócił uwagę na to, że USA dużo trudniej podjąć decyzję o ataku na Syrię po kompromitacji amerykańskich służb, których nieprawdziwe informacje o broni chemicznej były powodem drugiej wojny w Iraku.

- Ponosimy konsekwencje tamtego błędu, ale to nie znaczy, że jesteśmy zwolnieni, jako obywatele wolnego świata, z ciągłego upominania się, a nawet wojskowych interwencji, kiedy dzieją się rzeczy straszne. Atak środkami chemicznymi to jest rzecz straszna, niewyobrażalna - podkreślił.

Polska powinna dokładnie rozważyć zaangażowanie w Syrii

Były premier nie odpowiedział wprost, czy jest za udziałem Polski w interwencji militarnej w Syrii, o ile do niej dojdzie. Zdaniem Buzka, jeśli USA i Francja zdecydują się na atak, Polska powinna bardzo dokładnie rozważyć zaangażowanie w Syrii.

- Mam nadzieję, że po decyzji Amerykanów i Francuzów przeanalizujemy za i przeciw [udziałowi Polski w ew. wojnie w Syrii - red.], jakie możemy mieć korzyści, jeśli chodzi o ceny gazu, ceny ropy. Od tego może w przyszłości zależeć to, jak się będzie zachowywał Gazprom na rynku europejskim. Trzeba to wszystko wziąć pod uwagę i podjąć decyzję - tak czy nie. Ja nie chciałbym tutaj wyręczać polskiego rządu. Wierzę, że to zostanie bardzo solidnie przedyskutowane - podkreślił Jerzy Buzek.

Chcesz na bieżąco śledzić wydarzenia w Syrii? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: