W niedzielę wybory na Podkarpaciu [5 NAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJI]

Już w najbliższą niedzielę na Podkarpaciu odbędą się uzupełniające wybory do Senatu - kolejne, po Elblągu, starcie PO i PiS-u w terenie. O miejsce po obecnym marszałku Władysławie Ortylu rywalizuje siedmiu kandydatów. Zobacz, kto jest faworytem i jakie znaczenie mają wybory.

1. Dlaczego odbędą się wybory na Podkarpaciu?

Wybory na Podkarpaciu to efekt odwołania byłego marszałka województwa Mirosława Karapyty (PSL). Prokuratura Apelacyjna w Lublinie postawiła mu siedem zarzutów dotyczących czynów popełnionych w latach 2011-2012. Miał przyjąć łapówki w kwotach od 1,5 do 30 tys. zł - łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Korzyści przyjmowane przez marszałka miały polegać też na opłaceniu mu pobytu na urlopie za granicą i w Polsce. Dwa zarzuty dotyczą korzyści osobistych w postaci zaspokajania potrzeb seksualnych. Nowym marszałkiem został senator Władysław Ortyl z PiS.

2. Kto startuje w wyborach?

Wybory odbędą się w rejonie obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Wystartuje siedmiu kandydatów, mimo że PiS i Solidarna Polska apelowały o jednego kandydata z prawicy będzie ich pięciu. W wyborach kandydują Zdzisław Pupa (PiS), Mariusz Kawa (wspólny kandydat PO-PSL), Kazimierz Ziobro (SP), Ewa Kantor (KWW Ewy Kantor), Ireneusz Dzieszko (KWW Prawica Podkarpacka), Andrzej Marciniec (PJN) i Józef Habrat (Samoobrona). Kandydata nie wystawił SLD.

3. Kto ma szansę wygrać?

Komentatorzy polityczni zgodnie twierdzą, że największe szanse ma Zdzisław Pupa, ponieważ wybory odbywają się na terenie uznawanym za bastion PiS. W 2011 r. zarówno w wyborach do Senatu, jak i Sejmu kandydaci tej partii zdobyli 50 proc. poparcia. Według "Newsweeka" Prawo i Sprawiedliwość zamówiło badania, z których wynika, że Pupa może liczyć na ok. 40 proc. głosów. Drugi w sondażu ma być prowadzący intenstywną kampanię Kazimierz Ziobro z Solidarnej Polski - może liczyć na 18 proc. poparcia. "Newsweek" twierdzi, że sondaż miał rozwścieczyć prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Prezes PiS był zagotowany - miał powiedzieć informator z PiS.

4. Znaczenie wyborów

PiS liczy na kontynuację zwycięskiej passy po wygranej w Elblągu. Zwycięstwo może umocnić ich prowadzenie w sondażach wyborczych. - Jeżeli wynik będzie poniżej 50 proc., to będzie dramat. Trudno będzie mówić, że to sygnał do zmian w Polsce - cytują nieoficjalne wypowiedzi polityków PiS dziennikarze "Gazety Wyborczej".

Koalicja PO-PSL liczy na przerwanie tej passy, natomiast dla Solidarnej Polski dobry wynik na Podkarpaciu ma wysłać do wyborców sygnał, ze Prawo i Sprawiedliwość nie jest jedyną opcją po prawej stronie sceny politycznej. Dla Samoobrony i PJN wybory są szansą na przypomnienie się, że te partie jeszcze istnieją.

5. Kiedy poznamy wyniki wyborów?

Mieszkańcy okręgu będą mogli głosować 8 września 2013 r., od 7.00 do 21.00. Około godz. 22 powinniśmy poznać pierwsze sondażowe wyniki. Na oficjalne będziemy musieli poczekać do poniedziałku, najpóźniej wtorku przyszłego tygodnia.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Więcej o: