Szumilas: Będziemy cyfryzować polską szkołę. Za dwa lata komplet e-podręczników

W 2015 r. do polskich szkół ma trafić komplet e-podręczników. Na cyfryzację szkolnictwa przeznaczono 1,5 mld zł. - Sprzęt nie rozwiązuje problemu. Potrzebny jest nauczyciel i oprogramowanie - przekonywała w Poranku Radia TOK FM Krystyna Szumilas, minister edukacji.

Co z cyfryzacją w szkołach? - Żyjemy w świecie cyfrowym, natomiast szkoła jest wciąż analogowa. Dzieci, które w domach mają dostęp do komputerów, nagle lądują w ławkach szkolnych, gdzie są papierowe podręczniki. To nie ich świat, zaczynają się po prostu nudzić - mówił w Poranku Radia TOK FM Tomasz Sekielski. Jego zdaniem lobby księgarskie skutecznie hamuje transformację polskich szkół z analogowych w cyfrowe.

Będzie 18 podręczników. "To prawie cała podstawa programowa"

- Będziemy cyfryzować polską szkołę - zapewniła goszcząca w studiu Radia TOK FM Krystyna Szumilas, minister edukacji. Uspokajała też, że na początku ubiegłego roku wprowadzono pilotażowy program Cyfrowa Szkoła. W 400 szkołach podstawowych powstały pracownie multimedialne, a na cyfryzację ze środków unijnych przewidziano 1,5 mld zł. - Sprzęt nie rozwiązuje problemu. Potrzebny jest nauczyciel i oprogramowanie. Dlatego w ramach tego programu testujemy pewne rozwiązania, szkolimy nauczycieli, przygotowujemy e-podręczniki - tłumaczyła minister.

Szumilas podkreśliła, że cykl produkcji podręcznika to 3 lata. Jednak już w 2015 r. gotowych będzie 18 podręczników do 14 przedmiotów. - To prawie cała podstawa programowa - zapewniała minister. Już w tym roku dla uczniów dostępny będzie podręcznik do matematyki.

Zobacz wideo
Więcej o: