Nawet 30 tys. martwych dusz. Uczelnie wyciągają pieniądze z budżetu państwa

8 tys. zł - tyle średnio wynosi budżetowa dotacja przypadająca na jednego studenta. Uczelnie zawyżają więc ich liczbę, by otrzymać jak największą sumę. Na listach może znajdować się nawet 30 tys. martwych dusz - pisze ?Dziennik Gazeta Prawna?.

Po wprowadzeniu obowiązku przesyłania przez uczelnie danych o każdym studencie, z list zniknęło 30 tys. osób. - Placówki mogły podawać wyższą liczbę studentów, niż faktycznie kształciły, aby otrzymywać więcej pieniędzy z budżetu - mówi w rozmowie z "DGP" prof. Stanisław Karpiński, były wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. A jest o co walczyć, bo dotacja na jednego studenta wynosi średnio 8 tys. zł.

Jak się tworzy martwe dusze?

Protesty rektorów przeciwko wprowadzeniu systemu POL-on ewidencjonującego wszystkich studentów mogą wynikać z tego, ze jest on dobrym narzędziem do wykrywania tzw. martwych dusz. Każdy ze studentów identyfikowany jest przez numer PESEL, co uniemożliwia liczenie go kilkakrotnie, jeśli np. studiuje więcej niż jeden kierunek.

Jak pisze "DGP", martwe dusze mogą być też efektem utrzymywania na listach studentów osób, które dawno powinny być z nich skreślone. Do ogólnej liczby studiujących mogli być też wliczani słuchacze studiów podyplomowych.

Więcej w " Dzienniku Gazecie Prawnej "

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: