Ks. prof. Panuś: "Uczeń katolik wybierający etykę zamiast lekcji religii grzeszy przeciw pierwszemu przykazaniu"

?Chrześcijanin ma obowiązek poznawania Pana Boga. Gdy uczeń wybiera etykę w szkole zamiast lekcji religii, to grzeszy przeciw pierwszemu przykazaniu" - mówi ks. prof. Tadeusz Panuś, kierownikiem Katedry Katechetyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Krakowski profesor katechetyki odniósł się do medialnej dyskusji po ubiegłotygodniowym komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego KEP ws. przygotowania do sakramentów. Ks. prof. Tadeusz Panuś podkreśla, że model szkolnej katechezy w Polsce jest konfesyjny i zgodnie z prawem to Kościoły i związki wyznaniowe określają treści i formę nauki religii.

"Sakramenty są dla wierzących. Dlatego, gdy ktoś prosi o Pierwszą Komunię Świętą dla swojego dziecka czy bierzmowanie, duszpasterz ma prawo zapytać o wiarę i poznawanie jej na lekcjach religii w szkole. Dlaczego praktykujący katolik miałby wybierać etykę zamiast religii w szkole?" - pyta retorycznie ks. Panuś. "Chrześcijanin ma obowiązek poznawania Pana Boga. Gdy uczeń wybiera etykę w szkole, zamiast lekcji religii, to grzeszy przeciw pierwszemu przykazaniu" - dodaje konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

"Młody człowiek musi skądś wiedzieć, co jest dobre, a co złe"

Dodatkowo ks. Panuś zaznacza, że państwo powinno dbać o to, żeby jego obywatele byli wprowadzani w świat wartości. "Młody człowiek skądś musi wiedzieć, co jest dobre, a co złe. Szkoła powinna uczyć podstaw moralnych" - przekonuje kapłan i skłania się ku modelowi obligatoryjnego wyboru między religią i etyką, bo dziś uczeń może zrezygnować z lekcji każdego z tych przedmiotów.

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Panuś jest kierownikiem Katedry Katechetyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, rzeczoznawcą ds. oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, konsultorem Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Od 2012 roku jest proboszczem parafii św. Anny w Krakowie.

Więcej o: