Prymas: Katecheza powinna być obowiązkowa. Jest niezbędna w kształceniu ogólnym

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk powiedział, że katecheza jest niezbędna w kształceniu ogólnym i dlatego powinna być obowiązkowa. Abp Kowalczyk odprawił dziś w Gnieźnie mszę, która była częścią obchodów dorocznego Dnia Katechetycznego.

Swoją opinię o katechezie abp Kowalczyk wygłaszał już wcześniej. - Religia powinna być przedmiotem obowiązkowym. Jeśli uczeń ma opuszczać szkołę z wykształceniem ogólnym, to w tym wykształceniu nie może zabraknąć wiedzy na temat religii i kultury chrześcijańskiej, wśród której wyrósł. W przeciwnym wypadku będzie to wiedza niepełna - argumentował w grudniu zeszłego roku.

Prymas przed mszą mówił do katechetów m.in. o tym, że szkoła i Kościół powinny wspierać rodziców w wychowywaniu młodzieży, nie powinny ich jednak próbować zastąpić.

Skierował też do katechetów specjalny list. "Drogie Katechetki i drodzy Katecheci, jesteście w wyjątkowej sytuacji. Nawiązujecie kontakt w szkole nie tylko ze swoimi uczniami i ich rodzicami, ale także z wieloma innymi nauczycielami. Owo bogactwo osób niesie ze sobą radości i smutki. Potrzeba zatem ciągłej modlitwy za tych wszystkich, z którymi wspólnie wychowujecie, oraz za tych, których nauczacie i formujecie zarazem" - napisał abp Kowalczyk.

 

Prymas Polski skoczył kilka dni temu 75 lat i złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu ordynariusza gnieźnieńskiego. Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego osiągnięcie wieku 75 lat zobowiązuje biskupa do złożenia na ręce papieża rezygnacji z urzędu ordynariusza diecezji. W ostatnich dniach udzielił też wywiadu dla "Rz" , w którym wypowiada się - czasami w zaskakujący sposób - m.in. na temat opozycji i Funduszu Kościelnego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: