Niezależni eksperci: Wyciek w Fukushimie to "poważny incydent" na poziomie 3., a nie "anomalia"

Urząd ds. Energii Atomowej (NRA) określił toksyczny wyciek wody z elektrowni w Fukushimie jako poziom 3. w kategorii niebezpiecznych zdarzeń. To oznacza "poważny incydent". Wcześniej mówiono tylko o "anomalii" - informuje CNN.

Urząd ds. Energii Atomowej (NRA) po konsultacjach z międzynarodowymi ekspertami zmienił klasyfikację zdarzenia, jakim był wyciek 300 ton silnie radioaktywnej wody z uszkodzonego zbiornika w Fukushimie - podaje CNN . Teraz to poziom 3. według Międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych INES. Wcześniej określano go jako "anomalię", czyli najmniej ryzykowną sytuację awaryjną, do jakiej może dojść w elektrowni.

To istotna różnica, bo "poważny incydent" oznacza narażenie ludności na napromienienie dawką dopuszczalną, poważne skażenie oraz ostre skutki u pracowników. W przypadku "anomalii" mowa jest tylko o naruszeniu zatwierdzonych warunków eksploatacji.

Skala INES została wprowadzona w 1990 roku przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Obejmuje 7 poziomów: od "anomalii" do "wielkiej awarii". Poziom 7., czyli "wielka awaria" przypisano m.in. katastrofie elektrowni w Czarnobylu.

Co się wydarzyło w Fukushimie?

Do wycieku silnie radioaktywnej wody ze zbiornika, która mogła przeniknąć do ziemi, doszło w tym miesiącu. Woda przedostała się przez stertę worków z piaskiem dodatkowo zabezpieczających betonową osłonę wokół zbiornika. Jak podawano, woda, która zgromadziła się wokół zbiornika, emitowała na poziomie około 50 cm nad powierzchnią promieniowanie równe 100 milisiwertom na godzinę. To limit skumulowanej pięcioletniej dawki dla pracowników japońskich elektrowni atomowych.

Obecnie firma Tepco zarządzająca elektrownią próbuje rozwiązać problem toksycznych wycieków. Sprawą zajmuje się też japońskie ministerstwo przemysłu, które powołało specjalną grupę odpowiedzialną za oczyszczenie skażonego terenu oraz obiecuje wysłanie ekspertów, by nadzorowali prace.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o: